Odpowiednie narzędzia do pracy w ogrodzie to podstawa, aby utrzymać go w doskonałej kondycji. Używając właściwych narzędzi możemy ją sobie ułatwić, ale i przyspieszyć. Idealnie wyglądający ogród marzenie, ale i cel, do którego dążymy. Jednak wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że narzędzia o bardziej rolniczym profilu można wykorzystać również w ogrodzie. Należy do nich chociażby kultywator ogrodowy.

Do jakich prac używać kultywatora ogrodowego?

Kultywator ogrodowy do bardzo przydatne narzędzie rolnicze, które świetnie sprawdzi się także w ogrodzie. Bez wątpienia ułatwi i przyspieszy nasze prace ogrodowe. Istnieją różne narzędzia, które przydają się do pracy nie tyko na roli, ale i w ogrodzie.

Posługując się kultywatorem nasza praca staje się bardziej efektywna. Dodatkowo poprawia się jej komfort, przez co możemy ją szybciej wykonać. Jak zatem widać wiele argumentów wskazuje, że powinniśmy jak najszybciej zaopatrzyć się w kultywator ogrodowy, jeśli jeszcze nie mamy go na swoim wyposażeniu.

Czym jest i jak wygląda kultywator ogrodowy?

Jakie zastosowanie ma ogrodowy kultywator? Kultywator służy do spulchniania podłoża. Po jego użyciu staje się ono gotowe do uprawy np. warzyw. Składa się z hakowatych, sprężynowych zębów. Podczas wykonywania prac drążąc glebę między innymi ją spulchniają.

Zdarza się, że kultywator bywa mylony z glebogryzarką. Mimo podobnych działań i funkcji, kultywator pozostawia podłoże niewyrównane, podczas gdy glebogryzarka gładkie. Niejednokrotnie narzędzia te są używane razem, ponieważ wzajemnie się uzupełniają.

Kiedy używać kultywatora?

Czy istnieje jakaś konkretna pora na używanie kultywatora i do czego służy kultywator? Możemy korzystać z niego właściwie przez cały rok i to zarówno na roli, jak i w ogrodzie. Nie jest to zatem jedynie narzędzie sezonowe. Dlatego też jego niezwykła funkcjonalność pozwala nam na wykorzystanie jego możliwości praktycznie o każdej porze roku.

Kultywatorowanie możemy wykonywać wiosną, aby odpowiednio przygotować sobie podłoże, na którym w przyszłości będziemy mogli uprawiać, posiać trawę, jak również zasadzić nowe rośliny. Używając kultywatora ogrodowego latem, możemy poprzez aerację poprawić wygląd naszego trawnika. Na jesień to przydatne narzędzie pomaga w zbiorze uprawianych warzyw. Zimą służy do pozbywania się chwastów oraz ułatwia rozbijanie twardego podłoża. Zastosowanie kultywatora jest więc wszelakie i różnorakie.

Jakie funkcje spełnia kultywator ogrodowy?

Kultywatorowanie, czyli wykonywanie prac kultywatorem, przyczynia się do wzrostu upraw. A wszystko dzięki rozluźnianiu gleby, które sprawia, że składniki odżywcze docierają szybciej do korzeni roślin. Kultywator jest przydatny zarówno w sadzie, jak i w ogrodzie. To niesamowite urządzenie ma bardzo uniwersalny charakter i jest łatwe w obsłudze.

Kiedy mamy problem z niezbyt dobrze wyglądającym trawnikiem, zastosujmy do naszych prac kultywator. Poprzez swoje funkcje pielęgnacyjne z całą pewnością pomoże nam w uratowaniu trawnika i jego soczyście zielonej barwy. Poprzez umiejętność zagłębiania się w podłoże, pozbędziemy się chwastów. Tym samym kultywator oczyści podłoże pod choćby przyszły trawnik czy pole uprawne.

Kultywatorowanie może obejmować także nawożenie roślin. Dzięki wbudowanym zębom urządzenie może dokładnie wymieszać nawóz z podłożem. Jest również w stanie skruszyć bardzo twardą i zeschniętą glebę. To dwie kolejne bardzo przydatne funkcje tego urządzenia.

Rodzaje kultywatorów

Jeśli już decydujemy się na zakup kultywatora, to który z nich jest najlepszy z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia? Ręczny, elektryczny czy spalinowy? Kultywatory mogą być ręczne, z silnikiem elektrycznym lub napędzane spalinowo. Pamiętajmy, że kultywatory spalinowe i elektryczne są dosyć drogie i kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Nie każdego z nas stać przecież na taki jednorazowy wydatek. Pewnym rozwiązaniem z tej sytuacji jest kultywator ręczny.

Otóż, ręczny kultywator jest co prawda tańszy, ale dłuższa praca nim wykonana może prowadzić do bólu stawów. Jest bowiem niestety ciężki i wymaga z naszej strony odpowiedniej siły fizycznej i sporego zaangażowania. Dlatego używając go do prac ogrodowych, odpowiednio wcześniej, właściwie rozdysponujmy naszym na to przeznaczonym czasem.

Wszystkie trzy rodzaje kultywatorów wymagają od nas zakupu dodatkowego urządzenia. Jeśli posiadamy glebogryzarkę, to wystarczy poszerzyć jej budowę o adaptery, które idealnie zastąpią drogie i odrębne narzędzia.

Tak więc kultywator może stać się elementem spalinowej glebogryzarki, czyli niejako jej współistniejącą częścią. Należy dodać, że współistniejącą, ale i uzupełniającą się częścią.

Kultywator ogrodowy nie tylko do ogrodu

A zatem kultywator ogrodowy nie tylko przygotowuje podłoże, ale także stymuluje rośliny do lepszego wzrostu. Przydaje się również przy sadzeniu warzyw oraz zbieraniu plonów. Jak zatem widać na powyższych przykładach, warto zaopatrzyć się w kultywator, ponieważ jego uniwersalność poszerza zakres do wielu różnych prac, tak rolniczych, jak i ogrodowych.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB