Dosiew trawy jest niezbędny jeśli nasz trawnik nękają chwasty, bądź inne choroby. Dlatego chcąc podnieść naturalną zdolność darni do reprodukcji oraz zachować jego gęstość i soczystą zieleń, powinniśmy raz do roku przeprowadzić dosiewanie trawy. Jak dosiać trawę na tyle skutecznie, aby zapomnieć o ubytkach na naszym trawniku? I aby spróbować wyzbyć się ich raz na zawsze? 

Jeżeli nawożenie trawnika nie sprawia, że zaczyna on wyglądać korzystniej niż wcześniej, a ponadto atakują go różne choroby, to konieczne jest jego natychmiastowe zagęszczenie. Zagęszczenie trawy bez wątpienia wpłynie pozytywnie na nasz trawnik. Dlatego ważnym aspektem jest również takie działanie, abyśmy kosili trawnik tylko i wyłącznie na właściwą wysokość. Dzięki temu ponad wszelką wątpliwość zapewnimy mu długotrwałą ochronę przed chwastami. 

Jaki nawóz na zagęszczenie trawy?

Kolejny problem stanowi zagadnienie jak dosiać trawę na starym i zniszczonym trawniku. Stary i wieloletni trawnik może nie prezentować się zbyt korzystnie. Co za tym idzie może nie być już tak sprężysty jak dawniej. Nas może to z kolei przyprawiać o ból głowy. Powodem tego, że nasz trawnik wygląda jak wygląda, mogą być w takim przypadku dawno siane gatunki traw, których darnie nie są odporne na obecne choroby. Warto wówczas postarać się o solidne i kompleksowe nawożenie. Jeżeli nie daje to jednak zamierzonego efektu, to wtedy w grę wchodzić mogą inne czynniki, takie jak: słaba jakość gleby; drenaż na niskim poziomie; mierne nawodnienie; ubita gleba; znikoma ilość składników odżywczych; niski stopień napowietrzenia; niewielka dostępność do promieni słonecznych; zalegająca warstwa filcu; nieodpowiedni dobór mieszanki traw; częściowe zaniedbanie posesji.

Sposobem na stary i zniszczony trawnik są także świeże nasiona. Sprawią one, że nasz trawnik pozbędzie się przerzedzonych i pustych miejsc, jak również zostaną uzupełnione jego ubytki. 

Jakie zalety niesie za sobą dosiew trawy? 

Przede wszystkim na skutek takiego działania pozbywamy się problemów związanych z różnego rodzaju ubytkami, bądź przerzedzeniami. Eliminujemy również ze swojego trawnika wszelkie łyse miejsca. W ten sposób polepszymy wygląd naszego ogrodu. Nowe odmiany traw oraz dosiew świeżych nasion spowodują, że nasz trawnik stanie się o wiele bardziej różnorodny niż wcześniej. Będzie także wytrzymalszy i bardziej odporny na wszelkiego rodzaju choroby. Zwiększy się również jego odporność na szkodniki, suszę, zacienienie czy częstą eksploatację. Dodatkowo jeżeli we właściwy sposób wykonamy dosiew trawy, możemy przyczynić się do skuteczniejszej walki z mchem. 

 

Kiedy najlepiej przeprowadzić dosiew traw? 

Najbardziej odpowiednia do tego celu jest wiosna, ponieważ słońce nie świeci wtedy jeszcze tak intensywnie jak latem. Po zimowej porze musimy oczyścić nasz trawnik z liści, patyków i warstwy filcu. Aby dosiew był skuteczny musi zostać wykonany po koszeniu, wertykulacji, aeracji i piaskowaniu. Dokładnie w takiej właśnie kolejności. Dzięki tym zabiegom poprawi się stan i gęstość naszego trawnika. Uszkodzona, wysuszona i rzadka murawa odejdzie w zapomnienie. My zaś będziemy mogli czuć radość i satysfakcję wynikające z naszej owocnej pracy.  

Jak dosiać trawę na tyle skutecznie, aby zagęścić trawnik?

Aby szybko zagęścić nasz trawnik, musimy dosiewanie trawy przeprowadzić w odpowiedni sposób, jak również stale o niego dbać i uzbroić się w cierpliwość. Musimy poczekać aż trawa zacznie kiełkować. Kiełkowanie rozpocznie się po 2-3 tygodniach przy właściwej wilgotności oraz temperaturze gleby i jej otoczenia. Murawa w oczekiwanym kształcie, czyli piękna i soczyście zielona, będzie gotowa po 2-3 miesiącach. 

Jeżeli chcemy, aby proces zagęszczania naszego trawnika przebiegał we właściwy sposób, jesteśmy zobligowani do odpowiedniego nawadniania trawnika. Jest to bowiem bardzo ważny aspekt w całym wspomnianym procesie, bez którego efekty dosiania przez nas trawy mogą nie być wystarczające. 

Nawadnianie trawnika po dosianiu powinno przebiegać w kilku prostych krokach: 

Nawadnianie trawnika – krok pierwszy:

Po pierwsze podlewać należy na niedługo po dosiewaniu, tak żeby każde z nasion zostało ręcznie wypłukane i znalazło się na odpowiednim miejscu. 

Nawadnianie trawnika – krok drugi:

Po drugie, do momentu wykiełkowania nasion (2-3 tygodnie), podlewajmy je delikatnie codziennie, poprzez umiarkowane nawadnianie wierzchniej warstwy gleby. 

Nawadnianie trawnika – krok trzeci: 

Po trzecie, kiedy nasiona wykiełkują, zmniejszmy częstotliwość podlewania, jednak zwiększmy ilość wody. Podlewanie ograniczmy do 2-3 razy w tygodniu, ale nawadniajmy glebę głębiej (5-10 cm) w tych miejscach, gdzie wykiełkował nowy trawnik. 

Nawadnianie trawnika – krok czwarty:

Po czwarte, kiedy trawa już jest dobrze zakorzeniona, to wówczas podlewajmy zgodnie z zaleceniami, uwzględniając rodzaj trawy oraz warunki atmosferyczne. 

Gotowy, by stworzyć idealny zielony trawnik w swoim ogrodzie? Odkryj krok po kroku, jak dosiać trawę i uczynić swój trawnik prawdziwym rajem! Sprawdź nasze wskazówki i przystąp do działania już teraz +48 664 345 324. Twoja idealna trawa czeka na Ciebie!