Jak odgrodzić się od sąsiadów?

Za pomocą czego i w jaki sposób możemy oddzielić się od sąsiada? Jeśli roślinami to jakimi konkretnie, aby efekt był zadowalający? I to zarówno w aspekcie praktycznym, jak i wizualnym.  Jakie rośliny mogą rosnąć wzdłuż ogrodzenia?  Jeśli zaś chcemy odgrodzić się nie za pomocą roślin to jakie możemy do tego celu uwzględnić? Jakie drzewa najlepiej zasadzić wzdłuż ogrodzenia? Odgrodzenie się od sąsiada możemy wykonać standardowo lub bardziej stylowo. Jak zatem możemy wyzbyć się wścibskich i ciekawskich sąsiadów? Innymi słowy jakim sposobem jesteśmy w stanie zyskać choć odrobinę prywatności na naszej posesji? W dodatku bez względu na to czy to posesja przy domu, bliźniak czy ogródek działkowy. Istnieje kilka sposobów na skuteczne odgrodzenie się od sąsiada. Decydując się na któreś z rozwiązań możemy wziąć pod uwagę własne upodobania i potrzeby. Ostatecznie przecież wybrana przez nas metoda ma podobać się przede wszystkim nam, a nie sąsiadowi. Co musimy zatem zrobić, aby uzyskać niepowtarzalną, przytulną a przede wszystkim własną niczym nie zmąconą przestrzeń / enklawę. Dbamy przecież także o własną wygodę i swobodę w przebywaniu na własnej posesji. Najważniejsze, że jakiegokolwiek dokonalibyśmy wyboru, to każdy z nich jest w mniejszym bądź większym stopniu przydatny w odgrodzeniu się od sąsiada. Przy decyzji ważne są nasze upodobania, chęci, czas i możliwości finansowe. Dlatego dopasujmy pracę z tym związaną do naszych potrzeb, oczekiwań, umiejętności i możliwości. Jeżeli podobają nam się rabaty kwiatowe przy ogrodzeniu to wprowadźmy ten pomysł w życie. Zasłonięcie ogrodzenia od sąsiadów jest kluczowe, aby zachować prywatność i komfort we własnym ogrodzie. Styl w jakim to zrobimy powinien być jednocześnie praktyczny, skuteczny i estetyczny. Projekt ogrodu wzdłuż ogrodzenia z całą pewnością musi obejmować wszelkie parametry posesji, jak również warunki na niej panujące, takie jak poziom nasłonecznienia, stan gleby. Jak zatem skutecznie odgrodzić się od sąsiada roślinami?
 

Rośliny jako sposób na odgrodzenie się od sąsiadów

Naturalnym ogrodzeniem na naszej posesji mogą być rośliny. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie do tego celu drzew, wysokich krzewów, ale i pnączy. Mogą one skutecznie osłonić naszą posesję przed wścibskimi i ciekawskim spojrzeniami sąsiadów. Do najpopularniejszych gatunków należą: wierzby, tuje, żywotniki czy bluszcze. Możemy zrobić z nich szpaler. W ten sposób wprowadzamy do naszej posesji żywe elementy przyrody oraz definitywnie odgradzamy się od sąsiadów chroniąc naszą prywatność. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny wymagają od nas odpowiedniej pielęgnacji. W innym przypadku nie będą w stanie osiągnąć właściwej i pierwotnie zamierzonej wysokości. Rośliny mogą stanowić ogrodzenie o charakterze naturalnym. Są przy tym najbardziej ekologicznym i estetycznym rozwiązaniem. Rośliny możemy umieścić na rabacie przy ogrodzeniu., Każdy przecież zauważy różnicę między szpalerem drzew, żywopłotem a zwykłą metalową siatką. Dlatego Na rabacie przy ogrodzeniu powinny dominować rośliny pnące. Rośliny mogą rosnąć także bezpośrednio wzdłuż ogrodzenia. Możemy odgrodzić się też rabatami kwiatowymi przy ogrodzeniu. Dobrym pomysłem jest także żywopłot z tui. To idealny przykład na posadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia. Również szpaler drzew może spełniać podobną rolę. Jakie zatem drzewa najlepiej zasadzić wzdłuż ogrodzenia? Mogą to być jałowce, świerki i żywotnik zachodni. Jako krzewy wybierzmy berberys, ostrokrzew lub ligustr. Każdy żywopłot wymaga odpowiedniej pielęgnacji opartej o regularne podlewanie, nawożenie i podcinanie, aby mógł w pełni zachować także swoją funkcję estetyczną.

Inne sposoby na odgrodzenie się od sąsiadów

Innym rozwiązaniem są panele ogrodzeniowe. To w miarę szybka i trwała metoda zasłonięcia ogrodzenia od sąsiadów. Mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapewniają trwałe i szybkie odgrodzenie się od sąsiadów. Wybierajmy te, które są dobrej jakości, aby mogły służyć nam przez wiele lat. Kolejnym sposobem, aby zasłonić ogrodzenie od sąsiadów są ściany i mury. Dzięki nim z całą pewnością uzyskamy izolację od sąsiadów i zapewnimy sobie większą prywatność. Mogą być wykonane z kamienia, cegły lub betonu. Zapewniają trwałość na lata. Minusem zamontowania ścian lub murów są ich koszty oraz posiadanie pozwoleń na budowę, jak również zgody sąsiadów. Do odgrodzenia się od sąsiada mogą posłużyć nam także maty i siatki ogrodzeniowe. To dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Są lekkie i szybkie w montażu. Ich minusem może być niezbyt długa trwałość. Siatki mogą być metalowe, plastikowe lub z włókien naturalnych. Maty natomiast wiklinowe lub bambusowe. Jeżeli chcemy, aby nasze odgradzanie się od sąsiada miało bardziej stylowy charakter, łączący estetykę z funkcjonalnością, powinniśmy zastosować się do kilku przydatnych wskazówek. Do naturalnego ogrodzenia wybierzmy rośliny mające ozdobne liście, takie jak hortensja, berberys czy bukszpan. Decydując się na panele ogrodzeniowe wybierzmy metalowe z motywami roślinnymi lub w przypadku drewnianych z ażurowym wzorem. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również mury wykonane z nietypowych materiałów, jak choćby beton architektoniczny lub konstrukcje ze zgrzewanej siatki wypełnione kamieniami, zwane gabionami. Tani sposób na zasłonięcie ogrodzenia od sąsiadów może polegać na: użyciu siatek ogrodzeniowych; samodzielnym wykonaniu ogrodzenia z desek czy palet; ale wyborze szybko rosnących roślin takich jak topola i wierzba energetyczna. Dodatkowo możemy zastosować: rolety zewnętrzne w oknach; parawany ogrodowe (dające się dowolnie ustawiać) lub pergole z zasłonami.

Wybór metody odgrodzenia się od sąsiadów

Zanim przystąpimy do odgradzania się od sąsiadów zwróćmy uwagę na kilka istotnych aspektów. Na samym początku wybierzmy odpowiednią metodę. Istnieją bowiem różne sposoby na odgrodzenie się od sąsiadów, np. rabata przy ogrodzeniu. Następnie uwzględnijmy parametry naszej posesji i warunki na niej panujące. Mają one wpływ na wybór roślin. Na koniec, jeśli to konieczne, uzyskajmy zgody sąsiadów oraz wszystkie wymagane pozwolenia w tym na budowę ogrodzenia). Dopiero po spełnieniu powyższych warunków możemy w pełni rozpocząć odgradzanie się od sąsiadów.

Aranżacje ogrodu przy płocie

Aranżacja ogrodu przy płocie musi opierać się na pełnym wykorzystaniu przestrzeni, do której możemy wprowadzić różne roślinne elementy tworząc choćby rabatę kwiatową przy ogrodzeniu. Dodadzą one charakteru naszemu ogrodowi i urozmaicą jego wygląd. W tym celu możemy wykorzystać rośliny, które idealnie sprawdzą się w każdej wykonanej przez nas aranżacji. Wśród kwitnących pnączy tworzących z czasem na płocie ścianę roślin świetnie sprawdzą się winobluszcz, różanecznik, klematis i bluszcz. Z krzewów najbardziej odpowiednie są: ligustr, żywotnik, berberys czy hortensje. Spośród bylin wybierzmy spomiędzy piwonii, lawendy, rudbekii i szałwii. Trawy ozdobne takie jak hakone długolistna, miskant lub rozplenica perłowa również dodadzą uroku naszemu ogrodowi. Wśród roślin cebulowych prym wiodą narcyzy, tulipany oraz krokusy. Z roślin jednorocznych doskonałym wyborem są begonie, bratki i pelargonie. Zasadźmy również zioła takie jak choćby: mięta, szałwia, rozmaryn lub bazylia. Aranżację ogrodu przy płocie możemy opracować również w oparciu o jeszcze inne rozwiązania. W tym celu możemy użyć m. in. doniczek balkonowych; pergoli; ogródka skalnego; dekoracyjnych paneli podświetlonych lampkami; niskich i wysokich roślin; ściny roślin; ławki przy płocie; żywopłotu. Wszystkie te metody i sposoby z całą pewnością przyczynią się do poprawy wyglądu naszego ogrodu. Sprawią, że stanie się on ciekawszy, przytulniejszy i barwniejszy. A my dzięki temu będziemy mogli oddawać się niczym nie skrępowanemu wypoczynkowi w naszej własnej enklawie.
FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB