Wąski ogród przed domem też może wyglądać pięknie, estetycznie i funkcjonalnie. Mając wąski ogród przed domem spróbujmy zaaranżować go tak, aby wyglądał stylowo i miał charakter. Wąski ogród przed domem nie jest żadnym ograniczeniem jeżeli chodzi o jego przestrzeń. Jest wyzwaniem, jednak przy wykorzystaniu odpowiednich aranżacji trudno będzie oderwać od niego wzrok.
Wąski ogród – aranżacje
Wąski ogród tak jak każdy inny ogród także może mieć bogate i różnorodne aranżacje. Aranżacje wąskiego ogrodu można przeprowadzić na różne sposoby. Aranżacje do wąskiego ogrodu zawsze muszą być przemyślane. Mając ogród na wąskiej działce można stworzyć optyczne wrażenie, że jest on szerszy niż w rzeczywistości. Ogród na wąskiej działce może zostać tak zaaranżowany, że może sprawiać wrażenie optycznie większego niż jest. Ogród na wąskiej działce może stać się dla taką samą enklawę ciszy, spokoju i relaksu, jak każdy inny ogród. Jeżeli chcemy urządzić wąski ogród, to fakt ten może stanowić dla nas swego rodzaju wyzwanie, jednak istnieją sposoby i na taki rodzaj ogrodu. Wąski ogród może pozornie wydawać się problematyczny, jednak nie zapominajmy, że to ciągle jest ogród, który zaaranżowany w odpowiedni sposób może niejednego właściciela zaskoczyć swoim wyglądem. Chodzi rzecz jasna tylko i wyłącznie o pozytywne zaskoczenie.
Wąski ogród – czy to źle?
Jako posiadacze długich, wąskich ogrodów nie patrzmy na związane z tym faktem ograniczenia. Skupmy się na tym, by z tego co mamy do dyspozycji stworzyć coś własnego i wyjątkowego. By było to miejsce funkcjonalne, oryginalne, ale i urokliwe. Na swój sposób unikalne. Jak zatem możemy optycznie poszerzyć nasz długi wąski ogród?
Jednym z rozwiązań jest zastosowanie poziomych linii. Meble ogrodowe o poziomych kształtach czy płytki na podłodze o poziomych wzorach pomogą w zwiększeniu wizualnym przestrzeni. Innym godnym polecenia pomysłem jest użycie jasnych i jaskrawych kolorów. Jasne kwiaty roślin oraz meble ogrodowe pomalowane na jasne barwy optycznie powiększają ogród, przez co wydaje się on bardziej przestronny.
Kolejnym sposobem jest stworzenie punktów, które odwrócą uwagę od wąskiej przestrzeni. Mogą to być np.: fontanna, małe oczko wodne czy ozdobna rzeźba. Warto jednak pamiętać o tym, by tego typu dodatki nie stały się dominujące, bo może prowadzić to do efektu przeładowania.
Również pergola jako jeden z elementów ogrodu może odegrać istotną rolę we wrażeniu zwiększania przestrzeni. Może ona posłużyć do schowania w niej mebli albo spełniać role altanki.
Do optycznego powiększenia naszego ogrodu użyjmy roślin pnących, ale i pnącz, które mogą oplatać ściany, płoty czy ogrodzenia.
Oświetlenie to kolejny bardzo istotny element podczas projektowania i aranżowania długiego wąskiego ogrodu. Zarówno lampki zamontowane wzdłuż ścieżki, jak i LED-y wokół mebli ogrodowych pomogą w wrażeniu zwiększenia przestrzeni.
Jak odpowiednio zaaranżować przestrzeń w długim i wąskim ogrodzie?
Odpowiednie zagospodarowanie i zaaranżowanie wąskiej przestrzeni może pomóc w stworzeniu funkcjonalnej i rekreacyjnej przestrzeni przeznaczonej do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Również w wąskim ogrodzie można wyznaczyć sobie strefy takie jak ogródek warzywny czy ogródek kwietny. Istotne by każdą z nich charakteryzowała funkcjonalność i łatwy dostęp. Aby stworzyć oszałamiający efekt wizualny, jak również w optymalny sposób wykorzystać daną powierzchnię, wykorzystajmy donice, kwietniki, rośliny pnące, ale i szpalery drzew bądź krzewów owocowych.
Ważną kwestią jest także dobór odpowiednich mebli. Jako, że dysponujemy ograniczoną przestrzenią meble muszą być niezwykle funkcjonalne. Oznacza to, że nie mogą być zbyt duże, za ciężkie i nie mogą zajmować za wiele miejsca. Dlatego sprawdzą się ławki, krzesła i stoliki w stylu skandynawskim. Są one jednocześnie i lekkie i eleganckie, a zatem idealne do tego typu ogrodu i aranżacji.
Rośliny w wąskim ogrodzie
W wąskim ogródku mogą znajdować się tylko takie rośliny, które cechuje duża odporność na warunki atmosferyczne oraz nie zajmują zbyt dużo miejsca. Powinny także pasować do stylu ogrodu. Dlatego zarówno zagospodarowanie, jak i zaaranżowanie wąskiego ogródka musi być w pełni przemyślane, a nie chaotyczne. Chaos może bowiem prowadzić do bałaganu i zagracenia powierzchni ogrodu.
Urządzenie wąskiego ogrodu przy szeregowcu może stanowić wyzwanie, jednak w takim przypadku warto niniejszą przestrzeń wykorzystać w sposób tak estetyczny, jak i funkcjonalny. Dlatego zastosujmy choćby pionowe półki. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnego zajmowania przestrzeni w poziomie, czyli na ziemi. Zastosujmy także optyczne kombinacje, które stworzą wrażenie większej przestrzeni. Ponadto skupmy się na jednym stylu i ograniczmy liczbę kolorów. Wówczas ogród stanie się bardziej spójny i przestronny. Wykorzystajmy niewielkie rośliny, ale unikajmy krzewów i drzew o dużych rozmiarach. Są one zbyt przytłaczające dla ogrodu przy szeregowcu. Stwórzmy dobry system oświetlenia, który ożywi ogród i sprawi, ze stanie się on bardziej klimatyczny.
Jak urządzić długi i wąski ogród? – praktyczne wskazówki
Chcąc urządzić wąski ogród, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek:
1. Nadanie charakteru poprzez żywe kolory
Choć taki ogród ma ograniczoną przestrzeń, to jednak może mieć charakter i być niezwykle kolorowy. Na wąskiej rabacie dobrze prezentują się niskie krzewy, byliny oraz trawy i kwiaty jednoroczne.
2. Rośliny komponujące się wraz z otoczeniem
Wybierzmy takie rośliny, które bezproblemowo rosną na wąskich rabatach, ale także dobrze komponują się zarówno ze sobą, jak i i otoczeniem oraz innymi elementami architektonicznymi.
Pamiętajmy, aby rośliny miały różne kolory i tekstury, przez co wygląd naszej rabaty stanie się spójny i jednocześnie interesujący. Różnokolorowe kwiaty i liście stworzą unikalny charakter, jak również przyciągną większą uwagę.
3. Postaw na dodatkowe elementy wzbogacające przestrzeń ogrodu
Wygląd ogrodu mogą ponadto wzbogacić choćby kamienie, które możemy wykorzystać jako elementy ozdobne.
Jakie rośliny są najbardziej odpowiednie do wąskiego ogrodu?
Dzięki swojej konstrukcji, wąski ogród pozwala na wybór roślin, które z jednej strony nie zajmują wiele miejsca, a z drugiej są w stanie nadać mu odpowiedniego charakteru. Dlatego warto postawić na niskie krzewy, byliny, rośliny pnące, jak również rabaty kwiatowe. Przydatne mogą okazać się rośliny w donicach, które można umiejscowić wzdłuż ścian lub ewentualnie na półkach. Do roślin dobrze sprawdzających się w wąskich ogrodach należą: lawenda; jukka; ognik; piwonia; buzdyganek; szczawik; jaśminowiec; japońska trawa ozdobna; wrzos; mącznica lekarska; lawenda; róża pnąca i wisteria.
Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB