Jeżeli posiadamy na swojej posesji lub na działce ogród, warto wiedzieć jak zrobić kompostownik ogrodowy. W celu jego wykonania należy zapoznać się z kilkoma ważnymi wskazówkami. Oczywiście niezbędna jest podstawowa wiedza w tym zakresie, czyli czy jest kompostownik i do czego służy? Kompostownik pozwala nam na składowanie odpadów organicznych, z których tworzy się tak zwany kompost będący w przyszłości idealnie naturalnym i ekologicznym nawozem.
Jak zrobić kompostownik ogrodowy tak, aby był trwały i spełniał swoją funkcję bez żadnych problemów? Decydując się na kompostownik musimy również wiedzieć co możemy kompostować. Otóż mogą to być odpady organiczne takie jak np.: resztki warzyw, owoców i wszelkie resztki roślinne; skoszona trawa; suche liście; muł z oczka wodnego; pocięte gałązki; suche kwiaty; słoma; zwierzęce odchody, skorupki jajek, glony oraz resztki popiołu pochodzącego z drzew. W ten sposób zyskujemy wysokiej jakości pełnowartościowy nawóz.

Jak zrobić kompostownik ogrodowy na własny użytek i czy jest to zadanie łatwe, czy trudne?

Jednym z rozwiązań jest wykonanie kompostownika bezpośrednio w ziemi. Pamiętajmy, aby znajdował się on w konkretnym przeznaczonym do tego celu miejscu. W ten sposób wszystkie odpady o charakterze organicznym nie będą składowane losowo i gdzie popadnie.
Kompostownik w ziemi jest niezbędnym w każdym ogrodzie, ponieważ dzięki niemu możemy składować w jednym miejscu wszystkie naturalne odpady. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a może zostać wykorzystane jako niezwykle cenny nawóz.

Kompostownik w ziemi, czyli wbudowany w ziemię powinien być wykonany z tworzyw sztucznych, ponieważ dzięki temu mamy gwarancję, że składniki kompostu nie przenikną w grunt, a zbiornik będzie służył wiele lat.
Kompostownik w ziemi jest jednym z rodzajów kompostownika.

Jakie korzyści niesie za sobą każdy z rodzajów kompostownika?

Aby kompostowanie odbywało się w sposób właściwy, konieczne jest spełnienie konkretnych warunków. Otóż, wilgotność i temperatura muszą być na odpowiednim poziomie, a ponadto musi być dostęp powietrza oraz mikroorganizmów. Przy idealnych warunkach dzięki powstawaniu próchnicy oraz mineralizacji otrzymujemy naturalny nawóz wysokiej jakości.

Jeżeli nasz ogród znajduje się na posesji lub na ogródku działkowym wówczas również musimy zrobić kompostownik na działkę.

Kompostownik na działkę może być wkopany w ziemię lub też znajdować się na jego powierzchni. Musi być jednak odpowiednio obudowany, jeśli jest drewniany, to powinien być obity metalową siatką. Może mieć formę otwartą lub zamkniętą. Powinien mieć także warstwy. Dlatego na dnie konieczne jest ułożenie warstwy złożonej z gałązek, która pozwoli na drenaż i swobodniejszy dostęp powietrza. Dodatkowo można dodać także warstwę torfu i ewentualnie słomy, która stworzy warunki dla pryzmy kompostowej.

Kompostownik na działkę musi być wykonany zgodnie ze swoim przeznaczeniem oraz znajdować się w jednym konkretnie przeznaczonym do tego celu miejscu.

Jak zbudować kompostownik ogrodowy w sposób umiejętny i bezproblemowy?

Kompostownik w ogrodzie możemy zrobić sami lub też kupić gotowy najlepszej możliwej jakości spośród dostępnych na rynku. Kompostownik w ogrodzie służy do gromadzenia i rozkładania resztek oraz odpadów organicznych pochodzących z gospodarstwa domowego lub ogródka działkowego. Kompost to jeden z najbardziej znanych nawozów naturalnych, dlatego zawsze warto mieć takie miejsce w swoim ogrodzie.

Kompostownik w ogrodzie to zbiornik, w którym gromadzi się i składuje resztki organiczne z warzyw owoców, suchych roślin, liści, jak również i siana. Dzięki tego typu działaniom powstaje kompost, czyli najbardziej ekologiczny nawóz, zawierający same naturalne składniki. Może on być później wykorzystany do nawożenia ogrodowych roślin lub warzywnika.

Zasadniczą kwestią pozostaje pytanie z czego zrobić kompostownik. Innymi słowy, jakich użyć materiałów do wykonania kompostownika. Możemy zbudować go z drewna, tworzywa sztucznego lub wykonać z ziemi. Najtrwalsze i najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne są kompostowniki wykonane z tworzyw sztucznych.

Z czego zrobić kompostownik, aby był trwały i odpowiedni dla naszego ogrodu?

Do tego celu można użyć różnych materiałów. Najprościej jest wykonać kompostownik z drewna, a dokładniej z palet lub desek. Istnieją także kompostowniki obrotowe, przez co kompost powstaje znacznie szybciej. Ułatwiają one mieszanie się odpadów organicznych. Kompostownik może mieć konstrukcję otwartą lub zamkniętą.

Przykładowy kompostownik ogrodowy czy też kompostownik na działkę można zrobić z belek (dokładnie czterech), kantówek, desek, siatki i folii. To jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na wykonanie kompostownika ogrodowego. Z czterech belek robimy narożniki, a trzy ściany tworzymy z siatki, uszczelniamy je folią i przymocowujemy do belek. Ściana przednia musi zostać zrobiona z dociętych na szerokość desek. Następnie deski wkładamy od środka tak, by zaparły się o belki. Co w pełni logiczne, wysokość przedniej ściany będzie się zmieniać poprzez dodawanie kolejnych desek, w miarę jak będzie przybywało kompostu.

Ciekawym sposobem jest wykonanie kompostownika w workach na śmieci. Możemy w nich składować liście. Po czym kiedy się wypełnią, zamknąć je i pozostawić na jakiś czas. Co kilka tygodni mieszamy worki poprzez obracanie.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB