Co może nam dać piaskowanie trawnika?
Czy piaskowanie trawnika daje pozytywne efekty? Z całą pewnością tak. Piasek posiada bowiem swoje unikalne właściwości, które pozytywnie wpływają zarówno na glebę, jak i na trawę. Jak piaskować trawnik, aby zrobić to właściwie? Który piasek do piaskowania trawnika jest najlepszy? To szereg ważnych, ale i niezbędnych pytań, na które spróbujemy znaleźć odpowiedź.
Czym jest piaskowanie trawnika?
Piaskowanie trawnika należy do bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego celem jest przywrócenie naszej murawie gęstości i odbudowanie jej systemu korzeniowego.
Piaskowanie polega na rozsypywaniu po powierzchni całego trawnika specjalnego piasku. Ważnym aspektem pozostaje wybór odpowiedniego piasku na trawnik, czyli mieszanki piaskowej. Głównym składnikiem tego typu mieszanek jest piasek kwarcowy do trawnika. Możemy nabyć już gotową mieszankę lub zrobić ją sami. Jest to oczywiście zależne od aktualnych potrzeb naszego trawnika. Pamiętajmy, aby najpierw odchwaścić i oczyścić podłoże. W przeciwnym razie piaskowanie nie ma większego sensu.
Jaki piasek jest najbardziej odpowiedni do piaskowania trawnika?
Jaki piasek do piaskowania trawnika wybrać? Decydując się na piaskowanie musimy najpierw piasek do piaskowania trawnika wymieszać z kompostem, sproszkowaną kredą czy rozdrobnionym torfem. Najlepiej nadaje się do tego celu piasek rzeczny, którego ziarna muszą mieć średnicę pomiędzy 0,5, a 0,8 mm. Może to być także specjalna mieszanka. Ilość piasku potrzebnego do piaskowania musi być w sam raz, czyli ani za mało, ani za dużo. Odpowiednie i zamierzone efekty osiągniemy tylko wtedy, kiedy nie przesadzimy w żadną ze stron.
Przy zbyt dużej ilości piasek może po prostu nie wsiąknąć w glebę. Piasek rozsypujemy po całej powierzchni trawnika, a następnie rozgrabiamy. Trawnik musi być uprzednio skoszony i suchy. Optymalną dawką jest od 0,1 do 0,15 m³, czyli około 300-500 kg piasku zmieszanego wraz z pozostałymi składnikami na 100 m² trawnika. Piaskowanie poprawia przepuszczalność podłoża. Ma zatem pływ nie tylko na murawę, ale i na glebę.
Kiedy wykonać piaskowanie trawnika?
Nie ma określonego czasu czy terminu, w którym możemy piaskować trawnik. To zabieg niezależny od pór roku. A zatem możliwe jest przeprowadzanie go w każdej niemal chwili. Pamiętajmy jednak, że przed piaskowaniem warto najpierw wykonać aerację lub wertykulację.
W przypadku piaskowania trawnika pogoda też odgrywa znaczącą rolę. Najlepiej wykonać go w bezwietrzny dzień (wiatr rozdmuchuje piasek), wiedząc, że na następnego będzie padał deszcz. Pomoże on łatwiej i lepiej wsiąknąć piaskowi w ziemię.
Piaskowane możemy wykonywać jednorazowo lub kilkakrotnie w ciągu roku. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Kluczem do jakichkolwiek działań jest natomiast stan i wygląd naszego trawnika. Jest nim także częstotliwość wykonywanej przez nas aeracji. Przy małych trawnikach możemy wykonać ją ręcznie. W przypadku większych powierzchni możemy posłużyć się taczką, łopatą lub grabiami. Do piaskowania przyda się nam piaskarka do trawnika. Odpowiednia i równa warstwa mieszanki piaskowej powinna wynosić około 5 mm.
Nie wykonujmy piaskowania jeśli w naszym ogrodzie dominuje gleba jest sucha lub piaszczysta, ponieważ łatwo ulega rozluźnieniu. Piaskowanie wykonywane w lecie może natomiast wiązać się z podsychaniem trawy. Dzieje się tak, ponieważ o tej porze roku ziemia słabiej wiąże cząsteczki wody. Nie piaskujmy trawy rosnącej na skarpach, ponieważ grozi to ich obsunięciem.
Korzyści wynikające z piaskowania trawnika
Piaskowanie trawnika ma bez wątpienia wiele zalet. Jest także dość łatwym i tanim sposobem na poprawę ukorzenienia i rozrostu trawy. Zmianie na lepsze ulegają także właściwości gleby, która otrzymuje niezbędne składniki odżywcze.
Jeżeli piaskowanie trawnika i inne czynności z nim związane przeprowadzimy w sposób całkowicie prawidłowy, to zyskamy długą listę korzyści. Musimy jednak odpowiednio wcześniej oszacować wszystkie aktualne potrzeby naszego trawnika.
Piaskowanie trawnika sprawi m. in., że:
- Wszelkie ubytki, które pojawiły się po wertykulacji, zostaną wypełnione.
- Używane przez nas nawozy granulowane będą łatwiej wsiąkać w podłoże.
- Woda również będzie lepiej wsiąkać w ziemię, a to za sprawą poprawy jej przepuszczalności.
- Ziemia, a dokładniej jej zewnętrzna struktura, stanie się twardsza i mniej podatna za zapadanie się pod ciężarem.
- Piasek pobudzi korzenie trawy, dzięki czemu rozrośnie się ona szybciej.
- Zapobiegniemy powstawaniu chwastów, ponieważ ziarenka piasku blokują ich rozrost, jednak nie hamują wzrostu trawy.
- Piasek wypełni wszystkie ubytki i niedoskonałości powstałe na naszym trawniku.
- Piasek ukryje także wszelkie niedoskonałości trawnika z rolki.
Jak zatem wyraźnie widać zabieg piaskowania jest konieczny i bardzo potrzebny. A nasz ogród, działka czy trawnik mogą na nim tylko zyskać.
Dlatego chcąc ratować naszą murawę, nie mamy nad czym się zastanawiać. Przeprowadzajmy piaskowanie trawnika przynajmniej raz na rok lub jeśli to konieczne, kilka razy.
Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB