Jak odpowiednio przygotować swój ogród, działkę czy posesję na okres jesienny? Nasze przyszłe prace i działania uzależnione są od warunków atmosferycznych, ponieważ z jednej strony możemy mieć do czynienia ze „złotą polską jesienią”, a z drugiej z aurą deszczową, a nawet śnieżną. Dlatego przez zmienną pogodę mogą one zostać rozłożone w czasie i przesunięte na inny termin. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne prace musimy tak czy inaczej wykonać jesienią, aby zdążyć przed nadejściem zimy. Z jakimi zatem konkretnymi czynnościami wiąże się jesień w ogrodzie i jakie czekają nas zadania do wykonania?

Ogród jesienią – co sadzić?

Kiedy wiemy już jak przygotować ogród na jesień, czyli mamy już określony konkretny plan działania możemy przystąpić do wdrażania go w życie. Wspomniany plan powinien obejmować wrzesień, październik i listopad. W każdym z tych miesięcy musimy wykonać wiele prac ogrodowych, które finalnie złożą się na idealne przygotowanie ogrodu na czas zimowy, jak i wiosenny.

Na początku jesieni zbieramy plony z krzewów owocowych, jak również warzywa z grządek. To właśnie we wrześniu i październiku powinny one szczególnie obrodzić w naszych ogrodach. W zależności od tego jakie owoce rośną w naszym ogrodzie, mogą to być aronie, porzeczki, gruszki, jabłka albo śliwki. Z warzyw najczęściej marchew, cebula, ziemniaki czy buraki. W ogrodach o charakterze ozdobnym dominują nasiona roślin jednorocznych oraz różnego rodzaju zioła.

Jesienią w ogrodzie możemy sadzić, ale także przesadzać. Głównie rośliny cebulowe takie jak kwiaty. Dzięki temu zakwitną one na wiosnę. Posadźmy zatem (we wrześniu i październiku) tulipany, krokusy, narcyzy lub posiejmy (we wrzeniu) chabry czy maki.

Prace ogrodowe jesienią – co robić jesienią w ogrodzie?

Wraz z końcem jesieni możemy zdecydować się na nasadzenia drzew i krzewów. Mogą to być drzewa owocowe, ale i iglaki z grupy odpornych na mróz.

Również jesienią możemy rozsadzać krzewy i byliny. Wówczas dzielimy je po to, aby posadzić w różnych innych niż dotychczas miejscach.

Nie zapominajmy, że nasz ogród jesienią również wymaga pielęgnacji. Zabiegi te dotyczą także trawnika, który, to zanim spadnie pierwszy śnieg, musimy skosić w drugiej połowie października. Ewentualnie jeżeli sprzyja nam aura pogodowa możemy to zrobić nawet w listopadzie. Trawa pod śniegiem nie może być jednak zbyt wysoka, ponieważ grozi jej wiele chorób. Jesienną porą nasz trawnik potrzebuje ponadto odpowiedniego nawożenia. Najlepiej jeśli z początkiem października użyjemy do tego celu mieszanki składającej się z fosforu i potasu.

Czym nawozić ogród jesienią?

Pośród jesiennych prac ogrodowych nie może zabraknąć przycinania roślin. W tym celu użyjmy nożyc bądź sekatorów o bardzo dobrej jakości. Pozwoli to nam na przycięcie zarówno drzew, krzewów, jak i mniejszych roślin. Musimy przycinać gałęzie rosnące zbyt gęsto oraz te krzyżujące się i wzajemnie ocierające się ze sobą. Dotyczy to również nowych pędów zbyt mocno rosnących w górę. Przycinajmy dęby, topole, orzechy, róże, ostrokrzew, lawendę i żywopłot. Unikniemy w ten sposób chaosu.

Kolejnym ważnym aspektem jesiennych prac ogrodowych jest przygotowanie gleby na następny sezon. Pielęgnujmy rabatki z kwiatami i warzywami oraz usuwajmy z nich resztki roślin. Spulchniajmy i napowietrzajmy glebę oraz nawoźmy ją naturalnymi nawozami. Zyskamy dzięki temu w przyszłości zwiększenie plonów i bujniejszą roślinność.

Ogród jesienią – prace ogrodowe

Po kompleksowym zebraniu resztek roślin, liści, owoców i nasion, czyli po wykonaniu porządku, umieśćmy je na kompostowniku. Oczyszczajmy rabatki i trawnik z połamanych gałęzi i łodyg. Użyjmy do tego celu grabii lub dmuchawy do liści.

Kolejna z jesiennych prac ogrodowych obejmuje przygotowanie roślin na zimę. Jak możemy choćby częściowo ochronić nasze rośliny przed śniegiem i mrozem? Niektóre z nich, takie jak bulwy i cebule dalii, ismen oraz mieczyków, musimy wykopać i przechowywać w temperaturze około 10 stopni Celcjusza. Istnieje również inny sposób na zabezpieczenie przynajmniej części wrażliwych roślin przed mrozem. Polega on na wyścieleniu gleby liśćmi, korą lub gałązkami drzew iglastych wokół nich. W odniesieniu do drzew czy krzewów możemy użyć tak zwanej agrowłókniny do okrycia pni lub całych roślin.

Jak przygotować ogród na jesień – podsumowanie

Podsumowując, pamiętajmy, że istnieje cały wachlarz prac, które musimy wykonać w naszym ogrodzie w okresie jesiennym. Zaliczają do nich m. in.: zbieranie plonów; sadzenie nowych roślin; regularne nawadnianie warzyw; przesadzanie i rozsadzanie roślin; koszenie i nawożenie trawnika; spulchnienie i nawożenie gleby; przekopywanie gruntu; wysiew nasion do gruntu; przycinanie drzew i krzewów; usuwanie liści i odpadów organicznych; wykopanie roślin wrażliwych na mróz; zabezpieczenie roślin na zimę poprzez kopczykowanie i okrywanie; opryskiwanie drzewek owocowych.

Ogród jesienią wymaga od nas wielu konkretnych działań mających na celu poprawę jego obecnej, jak i przyszłej jakości. Odpowiednio wykonane prace trwające najczęściej od września do listopada mogą przynieść zamierzony skutek. A jest nim prawidłowo i wzorcowo przygotowana baza pod ładnie i estetycznie wyglądający w kolejnym sezonie ogród.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB