Trawnik, nawet jeśli nie znajdują się na nim żadne krzewy czy kwiaty, może być wizytówką dla niejednego właściciela posesji. Wszyscy chcemy, aby nasz trawnik każdego zachwycał swoim wyglądem. Co zatem możemy zrobić, aby osiągnąć efekt mięciutkiego dywanu, czyli takiego na którym możemy swobodnie położyć się bezpośrednio lub też na kocu? Kiedy kosić trawnik po zimie? Czy jest jakiś optymalny do tego termin? W jaki sposób skutecznie rozpocząć sezon wiosenny? Co trzeba zrobić, aby nie zaszkodzić naszemu trawnikowi w dłuższej perspektywie, czyli w kolejnych miesiącach? 

Krok pierwszy – Koszenie trawnika po zimie

Mając na uwadze kompleksową i skuteczną pielęgnację naszego trawnika musimy po przebyciu zimy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie. To bardzo ważny krok w dbaniu o naszą posesję. Dlatego pierwsze koszenie trawy po zimowych okresie nie może odbyć się zbyt wcześnie, ponieważ trawa po zimowym okresie musi zwalczyć uprzednie konsekwencje wynikające z mrozów. Jeśli zrobimy to za późno już nic nie pozwoli na uratowanie naszych ździebeł. Wówczas będą one już nazbyt stare, jak również przerośnięte i prawie całkowicie zatracą swoją naturalną zdolność do krzewienia się. W przypadku gdy nasz trawnik jest młody, warto go najpierw odpowiednio zwałować. Zabieg ten ma na celu utwardzenie ziemi. Pomaga także w działaniach mających na celu ochronę młodych ździebeł trawy, które są bardzo delikatnie i grozi im wyrwanie z gleby. Poprzez tego typu prace wspomniane źdźbła staną się mocniejsze oraz bardziej zakorzenione w glebie. 

Gotowy, by odświeżyć swój ogród po zimie? Dowiedz się, kiedy najlepiej kosić trawę po zimowej przerwie! Sprawdź nasze wskazówki i przygotuj swój trawnik do wiosennej eksplozji kolorów. Zadzwoń do nas pod nr +48 664 345 324 

Krok drugi – Weryfikacja trawnika pod kątem chorób

Sprawdźmy czy po okresie zimowym na naszym trawniku nie ma ani jednej choroby trawy zwanej grzybową. Jeżeli jednak takowe znajdziemy, to wówczas pozbądźmy się ich poprzez wykorzenienie ognisk. Zabieg ten uchroni trawnik przed ich dalszym rozprzestrzenianiem się. Podstawą do koszenia trawy po zimie są oczywiście zaostrzone noże kosiarki. 

Krok trzeci – grabienie i usunięcie chwastów

Kolejny etap stanowi grabienie, mające na celu usunięcie warstwy tak zwanego filcu, czyli chwastów, ździebeł i innych resztek roślin, które obumarły po okresie zimowym. Jeśli nie pozbędziemy się ich odpowiednio szybko, to mogą one zahamować naszej trawie dostęp do światła i tlenu. Przed rozpoczęciem początku marca należy trawę odpowiednio wygrabić. Ma to związek z wyprzedzeniem okresu jej wegetacji. Ważnym aspektem jest wygrabienie trawy w całym ogrodzie bez względu na jego powierzchnię. Dosianie nasion na brakujących miejscach może odbyć się tylko i wyłącznie zanim jeszcze pierwszy raz po zimie uruchomimy i użyjemy kosiarki. Nasiona muszą bowiem urosnąć, aby następnie mogły zapełnić puste przestrzenie nową trawą. 

Kiedy powinniśmy kosić trawnik po okresie zimowym? 

Pierwsze koszenie po zimie najlepiej wykonać na przełomie marca i kwietnia. Jest to najbardziej sprzyjający czas dla tego typu działań. Kosić należy przynajmniej raz w tygodniu. Walory estetyczne naszych trawników zależą przecież od częstotliwości ich koszenia. Koszenie trawnika po zimie najlepiej wykonać wtedy, kiedy dzień jest pochmurny, ale jednocześnie bezdeszczowy. Jeśli koszenie trawnika po zimie odbywa się podczas upału, to wówczas takie warunki nie są sprzyjające dla prawidłowego nawodnienia trawnika. Nie możemy kosić trawy podczas deszczu! Po wykonaniu koszenia trawnika zaleca się jednak intensywne podlanie całego trawnika. 

Ile kosić trawy po zimie?

Na wiosnę bardzo istotną rolę odgrywa koszenie trawnika po zimie. Można powiedzieć, że wraz z czynnościami związanymi z tym ważnym procesem wstępuję w nas nowa siła. Chcemy przecież jak najlepiej dbać o o nasz trawnik. Dzieje się tak dlatego, że przyroda i wszystko wokół niej budzi się do życia po zimowym letargu. Wraz z nastaniem wiosny chcemy coraz częściej wypoczywać na naszych ogrodach, ogródkach czy też posesjach. Chcąc dbać o estetyczność naszego trawnika musimy go regularnie kosić. Jest to rzecz jasna zależne od tempa jego wzrostu. Przycinajmy go zatem cyklicznie o 40-50 mm. Nie żałujmy przy tym wody, ponieważ już po pierwszym koszeniu po podlaniu, nasz trawnik będzie pozytywnie zaskakiwał swoim wyglądem każdego kto go zobaczy. W związku z tym miejmy na swoim wyposażeniu odpowiednio dopasowaną do naszych potrzeb kosiarkę. Nieważne czy jest ona spalinowa czy elektryczna, byle byłaby wydajna i skuteczna w działaniu. Sprawnie i kompleksowo przeprowadzone przez nas pierwsze koszenie trawy po zimie sprawi, że wzorcowo rozpoczniemy sezon wiosenny, a nasz trawnik zacznie powstawać po okresie hibernacji.