Początek wiosny jest najlepszą porą na nawożenie trawnika. Jaki nawóz do trawy na wiosnę jest najlepszy i najskuteczniejszy? Jaki nawóz do trawy na wiosnę wybrać, aby być w pełni usatysfakcjonowanym? Wybór nawozu do trawy na wiosnę powinien być przemyślany, zaś sam nawóz odpowiednio dobrany i dawkowany. Nawóz wiosenny do trawy odgrywa bardzo ważną rolę w jej wzroście, ponieważ odpowiednio dobrany dostarcza podstawowych składników odżywczych. Nawóz wiosenny do trawy ma różne formy i rodzaje. Nawóz wiosenny do trawy zawiera różne składniki odżywcze, tak potrzebne naszemu trzwnikowi. Kiedy nawozić trawnik? W trakcie sezonu wegetacyjnego można nawozić trawnik nawet kilkukrotnie. Jeśli wiemy już kiedy nawozić trawnik, możemy przejść do działania.
Składniki wchodzące w skład nawozu trawnika na wiosnę
Idealnie wyglądający trawnik to marzenie niejednego właściciela działki lub posesji. Aby jednak wyglądał on olśniewająco, konieczne jest jego regularne i odpowiednie nawożenie. Nawet jeśli składa się on z mieszanki traw o dobrej jakości i jest planowo podlewany, może to nie wystarczyć, aby osiągnąć efekt zdrowego i pięknego trawnika. Korzenie traw do wegetacji potrzebują związków mineralnych, które znajdują się w glebie. A zatem kiedy nawozić trawnik i jak to zrobić żeby nasze działania były pomocne, a nie szkodliwe?
Azot, fosfor, potas magnez i wapń są składnikami odżywczymi i mikroelementami, niezbędnymi dla prawidłowego rozwoju trawy. Dobrane w odpowiednich proporcjach zapewnią jej piękny i zdrowy wygląd. Ważną rolę pełni również żelazo, ponieważ hamuje wzrost mchu na trawniku. Przed samym nawożeniem warto przeprowadzić analizę gleby. Można ją wykonać w Okręgowych Stacjach Rolniczo-Chemicznych.
Ile razy w sezonie nawozić trawnik na wiosnę?
Dbając i pielęgnując nasz trawnik musimy mieć na uwadze fakt, że powinniśmy go nawozić trzy, cztery razy w sezonie. Jeżeli tego nie zrobimy korzenie traw mogą mieć wyraźne niedobory składników odżywczych, przez co nasz trawnik nie będzie wyglądał tak jak powinien. Możemy nawozić go nawet do 6 razy w ciągu roku lub używać nawozów, których działanie ma charakter przedłużony, a ich składniki poprzez stopniowe uwalnianie tworzą roztwory glebowe. Najpierw musimy jednak wiedzieć kiedy nawozić trawnik na wiosnę.
Kiedy nawozić trawnik na wiosnę?
Nawożenie rozpoczynamy wraz z pojawieniem się wiosny, bowiem wtedy zaczyna się wegetacja. Umownie może to być już nawet w połowie marca, jednak istotną rolę odgrywają warunki pogodowe. Dlatego termin ten może być ruchomy. Ważne żeby gleba była wilgotna, ale nie zamarznięta, a tym bardziej sucha. Pamiętajmy, aby na wiosną używać nawozu z większą ilością azotu, latem nawozów wieloskładnikowych, zaś jesienią nawozu z niewielką dawką azotu. Ten ostatni zabieg ma na celu przygotowanie naszego trawnika na zimę.
Dokładny i najlepszy termin do nawożenia trawnika na wiosnę, jest zależny od pogody. Czas ten może wahać się pomiędzy połową marca, a początkiem kwietnia. Ważne, aby ziemia była już wtedy odpowiednio rozmarznięta a temperatura gleby osiągnęła 5°C. Płynnego nawozu należy używać w pochmurny dzień, aby nie poparzyć liści. Odnośnie wysiania nawozu granulowanego, musimy znać prognozę pogody i zaaplikować go przed przewidywanymi opadami deszczu. Zarówno nadmierna ilość nawozu, jak i nadmierna ilość wody mają negatywny wpływ na wegetację trawy. Również nawożenie podczas suszy jest szkodliwe i niekorzystne, ponieważ może przyczynić się do częściowego spalenia roślin.
Nawozy do trawnika – rodzaje
Istnieją różne formy i rodzaje nawozów: standardowy; o przedłużonym działaniu; pylasty; płynny; granulat. Nawóz standardowy jest w stanie utrzymać się w glebie przez około miesiąc. Później rośliny przestają go pobierać. Nawozy o przedłużonym czasie działania mogą pozostać w glebie nawet pół roku. Dodatkowo w sposób spowolniony uwalniają azot. Nawóz pylasty jest zarówno niezdrowy dla roślin, jak i niewygodny w użyciu. Nawóz w formie płynnej ma co prawda szybsze działanie, jednak stworzenie odpowiedniego roztworu oraz aplikowanie nawozu mogą okazać się kłopotliwe. Nawóz w postaci granulatu wygodnie daje się równomiernie rozprowadzać.
Nawożenie trawnika na wiosnę ma na celu dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, takich jak: azot, fosfor i potas. Pośród wielu dostępnych na rynku nawozów, warto zwrócić uwagę na kilka z nich:
1. Agromaster 24-5-10
Ma formę skoncentrowanego nawozu mineralnego, zawierający azot, fosfor i potas w wysokim stężeniu. To nawóz idealnie nadający się do trawy, ze względu na zapewnienie niezbędnych składników odżywczych i poprawę jej wyglądu.
2. NovaTec N-Max 24-5-5
To nawóz granulowany przeznaczony dla roślin mających zwiększone zapotrzebowanie na azot.
3. NovaTec Classic 12-8-16 i Blaukorn ClassicNPK 12-8-16
To wieloskładnikowe nawozy o wydłużonym działaniu.
4. Blaukorn Suprem NPK 21-5-10
Nawóz wieloskładnikowy z wysoką zawartością azotu. Zgodnie z Rozporządzeniem UE 2019/1148 uznaje się go za prekursora materiałów wybuchowych i jego sprzedaż musi być rejestrowana.
5. YaraMila Complex NPK 12-11-18
Wcześniej był znany jako Hydrocomplex jest popularnym nawozem wieloskładnikowym i można stosować go w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Mając już choćby częściową widzę, możemy dokonać wyboru nawozu.
Jeżeli chcemy w prawidłowy i skuteczny sposób nawozić trawnik na wiosnę, musimy kierować się kilkoma wskazówkami.
Co trzeba zrobić przed nawożeniem trawnika na wiosnę?
- Po pierwsze zanim rozpoczniemy nawożenie, to trawa musi być skoszona i wygrabiona ze wszelkich resztek o charakterze organicznym.
- Po drugie przed pierwszym nawożeniem na wiosnę konieczne jest przeprowadzenie wertykulacji i aeracji.
- Po trzecie rozprowadzajmy nawóz w sposób równomierny używając siewnika. Granulat nawozowy możemy natomiast rozsiewać ręcznie najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika.
- Po czwarte stosujemy takie dawki nawozu, jakie sugeruje producent, a nie działamy losowo i na własną rękę.
- Po piąte jeżeli odczyn naszej gleby wskazuje na wapniowanie, pamiętajmy że między wapniowaniem a nawożeniem musi być przerwa wynosząca około 1-1,5 miesiąca.
- Po szóste do nawożenia wybierzmy właściwą pogodę, czyli taką kiedy dzień jest bezdeszczowy, pochmurny, ale i nie za ciepły. Gleba musi być wówczas lekko wilgotna, a trawa sucha. Po zakończeniu nawożenia trawnik musi zostać podlany.
- Po siódme nie stosujmy zbrylonych nawozów, czyli takich które były przechowywane w nieodpowiednich warunkach.
Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB