Czym jest i na czym polega wapnowanie trawnika? Kiedy można wapnować trawnik? Czy jest to zabieg pielęgnacyjny i jaki ma wpływ na nasz trawnik?
Jesienią w naszych ogrodach oprócz zebrania plonów musimy wykonać szereg prac ogrodowych w tym również zabiegi pielęgnacyjne. Do takich należy wapnowanie trawnika. Wapnować możemy także ziemię znajdującą się pod szklarnią, jak również przydomowy ogródek. Takie działanie jest zatem bez wątpienia korzystne dla różnego rodzaju gleb. Ma tak samo dobry wpływ na trawnik, jak i na pole uprawne, łąkę czy pastwisko.
Wapnowanie trawnika – co to jest?
Wapnowanie trawnika jesienią odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ nawóz staje się bardziej efektywny i wydłuża czas swojego działania. Nawozy o charakterze wapnowym regulują odczyn gleby przez co przestaje on być kwaśny lub bardzo kwaśny. Dzięki temu rośliny mogą pobierać z gleby zarówno składniki odżywcze, jak i pokarmowe. Zmniejsza się też stopień pobierania przez nie metali ciężkich takich jak choćby chrom czy ołów.
Warto przeprowadzać wapnowanie jesienią, ponieważ uzupełnianie wapna w glebie jest warunkiem koniecznym jeżeli chcemy, aby w przyszłość rozwój i wzrost naszych roślin, w tym także trawnika, przebiegał prawidłowo.
Dzięki wapniowaniu składniki odżywcze są lepiej przyswajana przez korzenie roślin a co za tym idzie plony stają się bardziej obfite, zaś trawnik odzyskuje swój dawny blask i przez cały sezon przykuwa uwagę swym soczyście zielonym kolorem.
Wapno kredowe możemy stosować także na innych rodzajach gleb. Jesienią wapnowane mogą być również łąki, pastwiska, sady i ogródki uprawne.
Kiedy najlepiej wapnować trawnik?
Najlepszym czasem na wapnowanie ziemi jest jesień, a zwłaszcza okres po żniwach. Alternatywą może być jednak również początek wiosny, ponieważ i w pierwszym i w drugim przypadku wystarczy, że jedynie rozsypiemy po glebie wapno nawozowe i wtedy nie musimy już mieszać go z ziemią. Jest to więc dla nas duże ułatwienie, które oszczędza nasz cenny czas.
Wszystkie z dostępnych preparatów nawozowych możemy rozsypywać zarówno ręcznie, jak i z pomocą siewnika ogrodowego. Wapnujemy bezpośrednio na glebę, przez co zyskujemy pewność, że ziemia, poprzez zawarte w nawozach składniki zostanie odkwaszona, a rośliny i trawnik będą miały zapewniony prawidłowy rozwój.
Nawożenie trawnika wapnem jest konieczne jeśli odczyn gleby jest zbyt kwaśny, czyli mniejszy niż 5,5 pH. Po wykonaniu tego zabiegu poprawi się wzrost i kondycja trawy, a nasz trawnik zdecydowanie odżyje.
Kiedy sypać wapno na trawnik i o czym pamiętać?
Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz za wysoki poziom zakwaszenia gleby sprawiają, że kondycja murawy słabnie, pokrywa się ona chwastami i mchem przez co zaczyna wyglądać bardzo nieestetycznie. Widząc, że nasz trawnik nie jest w najlepszym stanie i ma właśnie takie lub podobne objawy, bez wahania zdecydujmy się na jego nawożenie poprzez wapnowanie. Możemy w ten sposób uratować jego wegetację.
Zasadniczą kwestią pozostaje fakt kiedy możemy wapnować trawnik. Czy istnieje jakaś jedna konkretna pora na wykonanie tego zabiegu? Otóż, najlepsze są w tym przypadku dwa okresy. Pierwszy to czas od września do listopada, czyli jesień kiedy już trawa przestaje rosnąć. Drugi obejmuje czas od początku lutego do końca marca, czyli wczesną wiosnę, kiedy to trawa jeszcze nie zaczęła rosnąć. Istnieją co prawda do nabycia różne preparaty, którymi można wapnować trawnik praktycznie przez cały rok. Pamiętajmy jednak, że prawidłowo przeprowadzane wapnowanie powinno mieć miejsce poza sezonem wzrostu trawy. Wówczas może ona zawczasu pobrać odpowiednią ilość składników odżywczych.
Czy można wapnować trawnik co roku?
Wapnowania trawnika nie należy wykonywać corocznie, ponieważ nawozy wapienne długo przedostają się do korzeni, choć szybko się rozpuszczają. Dlatego w oparci o odpowiedni preparat wykonujmy ten zabieg raz na 3-4 lata.
Wapnowania nie można wykonywać razem z innymi pracami pielęgnacyjnymi, jeśli w nich także wykorzystywane są preparaty o charakterze odżywczym. Może wówczas dojść do niekontrolowanych reakcji chemicznych pomiędzy preparatami. Ich efektem może być zniszczenie i zahamowanie wzrostu roślin. Z tego też powodu pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem zachowajmy kilkutygodniowy odstęp.
Wapnowanie trawnika – na co pomaga?
Nawozy zawierające w sobie wapń powinniśmy dawkować w zależności od struktury gleby oraz stopnia jej zakwaszenia. Nawozy wapniowe różnią się między sobą stężeniem tlenku, co także ma przełożenie na ich dawkowanie. Przykładowo gleby piaszczyste wymagają mniejszych dawek nawozu, podczas gdy gleby gliniaste i ziemie zakwaszone potrzebują ich większej ilości.
Pamiętajmy, że wapno kredowe ogrodowe jest właściwie uniwersalne, ponieważ znajduje zastosowanie także w sadach, na polach uprawnych czy obszarach zielonych. Możemy używać go także do poprawienia wzrostu naszych kwiatów i warzyw. Wapno kredowe jest nawozem niepylącym, naturalnym (powstaje z alg) i mieszającym się z magnezem. Dlatego też szukając odpowiedniego wapna wybierzmy właśnie wysokiej jakości wapno kredowe, najlepiej w formie granulowanej. Dzięki niemu wszystkie rodzaje gleb zostaną odkwaszone. Poprawi się też ich jakość, a plony staną się bardziej obfite.
Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB