Jak przeprowadzić renowację trawnika po zimie lub innymi słowy jak postawić go na nogi po zimowej porze? Czy można wertykulować mokry trawnik? Jeśli tak to w jakich okolicznościach? Wertykulacja trawnika jest jak najbardziej wskazana i konieczna, natomiast wertykulacja mokrego trawnika, np. po deszczu jest całkowicie zabroniona. Jedna z podstawowych zasad wertykulacji mówi bowiem, że trawnik i gleba podczas tego zabiegu muszą być całkowicie suche. Najlepiej wertykulować trawnik, kiedy trawa rośnie najbardziej obficie.

Pierwszą wertykulację trawnika powinniśmy przeprowadzić w drugim roku po założeniu naszego trawnika. Wskazane jest również połączenie wertykulacji wraz z pierwszym koszeniem w sezonie. Najlepszą porą na takie działania jest bez wątpienia początek wiosny, czyli marzec.

Kiedy wertykulować trawnik na wiosnę?

Pamiętajmy o tym, że trawa jako roślina uprawna cięgle pozostaje jedną z najtrudniejszych do kontrolowania w tym zakresie. Ile czasu może zająć nam cały proces regeneracji trawnika i czy nasz trud włożony w ten proces zostanie finalnie nagrodzony piękną soczyście zielona murawą? Okazuje się, że wcale nie musi to być długotrwałe i czasochłonne działanie. Jeśli bowiem przeprowadzimy go kompleksowo i w odpowiedni sposób może on zająć co najwyżej od 4 do 6 tygodni. 

Wertykulacja trawnika – krok pierwszy

Po pierwsze, aby w ogóle podjąć działania mające na celu renowację naszego trawnika musimy sprawdzić i ocenić jego stan po zimie. Wtedy dopiero możemy ocenić kiedy wertykulować trawnik po zimie. Niezbędne jest między innymi uporządkowanie go za pomocą grabi wachlarzowych. Ich użycie jest konieczne przed pierwszym koszeniem trawy. Pozwalają one na rozczesanie murawy i częściowe podniesienie trawy ku górze. Tego typu zabiegi warto wykonać także przed zimą. Warto zaznaczyć, że ostatnie koszenie powinno odbywać się na niskiej wysokości, do maksymalnie 30 mm.  

Jakie są zatem przyczyny uszkodzeń trawnika? Mogą być one różne i wynikające z siły natury. Po zimie najważniejszymi czynnikami wpływającymi na stan trawnika są: śnieg; mróz; wiatr; wilgoć i krótko trwający dzień. Ich efektem są: pleśń śniegowa, przemrożenia oraz oderwanie darni od korzeni. 

Co możemy zrobić jeżeli mamy do czynienia z pleśnią na trawniku?

 

Jak możemy skutecznie pozbyć się pleśni z trawnika? – krok drugi

Renowacja trawnika po zimie powinna być przeprowadzona przy dodatniej temperaturze po stopnieniu śniegu. Jako, że trawa nadal pozostaje w stanie uśpienia, musimy za pomocą mechanicznych grabi (skaryfikatora) wykonać skaryfikację, starając się przy tym nie uszkodzić korzeni. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli decydujemy się na zdejmowanie warstwy filcu, to nie ma to żadnych związków z wertykulacją. 

Kiedy zatem możemy zabrać się za wertykulację trawnika po zimie? 

Jeżeli chcemy zabrać się za proces związany z przeprowadzeniem renowacji trawnika po zimie musimy wziąć pod uwagę fakt, że do trawnika, który jest krótko skoszony, musimy użyć skaryfikatora zarówno wzdłuż, jak i wszerz jego obszaru. 

Następnie tak skoszoną trawę przypominającą siano, musimy w sposób bardzo dokładny zebrać z naszego trawnika i zeskładować w jednym miejscu poza kompostownikiem. Do tego celu możemy użyć grabi zwanych wachlarzowymi, kosiarki zaopatrzonej w kosz, a także ewentualnie dmuchawy do liści. Powstałe oraz przyszłe ubytki trawy zostaną uzupełnione już po uruchomieniu linii nawadniającej. 

Po wykonaniu określonych czynności oraz z uwzględnieniem czasu, trawnik pozbędzie się pleśni na zawsze. W przybliżeniu w ciągu 2-3 tygodni. A jeżeli interesuje cię zielony trawnik przez cały rok to warto postawić na zakładanie trawnika z siewu bądź rolki, który pomoże zrealizować Twoje marzenia o pięknym trawniku w ogrodzie. 

Wertykulacja trawnika po zimie – krok trzeci: nawożenie trawnika

Istotnym aspektem pozostaje również nawożenie trawnika po zimie. Jeżeli wcześniej wysłaliśmy próbki naszej gleby do analizy, to zdobędziemy wiedzę na temat jakich składników brakuje w naszej glebie ze względu na okres zimowy. Z tego względu nasze prace powinny opierać się na założeniu, że uwzględniając warunki atmosferyczne, nawóz startowy możemy położyć już w okolicach pomiędzy lutym i marcem. Nie będą miały tutaj wpływu ani minusowe temperatury, ani śnieg. 

Po zimie brakuje w glebie dwóch zasadniczych pierwiastków. To azot i siarka, które są ze sobą silnie powiązane, nierozłączne. Dlatego jako nawóz startowy idealny jest siarczan amonu. Inne pierwiastki można wprowadzić do gleby po 1-1,5 miesiąca od momentu pierwszej aplikacji siewnikiem rotacyjnym. Pierwiastki mogą zostać wprowadzone do gleby także na podstawie wartości uśrednionych, jednak ta metoda nawożenia trawnika należy do mniej precyzyjnych. 

Warto wspomnieć o tym, że wykonując skaryfikację oraz uprzednio wcześniej używając nawozu startowego, możemy wówczas sprawić, że nasz trawnik odzyska energię do wzrostu, a także możliwość do zagęszczania. Oznacza to zdecydowaną poprawę jego jakości i wyglądu. 

Kwiecień to najlepszy czas, aby nasz trawnik ująć w ramy. Do tego celu posłuży nam przydatne narzędzie jakim jest ręczna, bądź mechaniczna krawędziarka. 

Gotowy, by uczynić swój trawnik jeszcze piękniejszym? Odkryj odpowiedź na pytanie, kiedy warto wertykulować trawnik i przywróć mu pełnię zdrowia! Sprawdź nasze wskazówki i zainicjuj krok w kierunku idealnego trawnika już teraz! – +48 664 345 324