Trawnik dla każdego początkującego czy zaawansowanego ogrodnika jest wizytówką i ozdobą, którą chciałby się pochwalić. Prawidłowe i regularne dbanie o trawnik sprawi, że nasza murawa będzie wyglądała niczym jak piękny zielony dywan. Jeśli jednak nie będziemy zbytnio starali się pielęgnować naszego ogrodu czy trawnika, to o pięknych i oszałamiających efektach możemy zapomnieć.
Najczęstsze powody powstawania dziur w trawniku
Dziury w trawniku i kopce na trawniku stanowią powód do sprawdzenia czy, aby w naszym ogrodzie nie grasują szkodniki. Kopce i kopczyki na trawniku oraz dziury czy dołki, mogą oznaczać, że na naszej posesji mogą grasować nornice, krety, jeże lub karczowniki. Szkodniki glebowe trawnika to choćby: drutowce, pędraki, turkucie podjadki, opuchlaki, nicienie i rolnice. Dewastacja trawnika może być udziałem owadów w różnych stadiach rozwojowych. Począwszy od larw, poprzez gąsienice, a na imago kończąc. Część szkodników żyje głównie na powierzchni trawnika. Zaliczają się do nich np. mrówki. Dlatego wraz z końcem lata usuńmy wszelkie powstałe na trawniku szkody, tak aby zachował on dobrą kondycję i walory dekoracyjne.
Dziury w trawniku mogą być wynikiem działalności nornic, myszy polnych, karczowników, psów, pędraków (żerujących nocą), opuchlaków i zimy. Dlatego jeżeli zaobserwujemy w naszym ogrodzie czy na naszej działce dziury, musimy przejść do ratowania trawnika.
Jak możemy zwalczyć szkodniki w trawniku? Istnieje wiele sposobów na zwalczanie szkodników w trawniku. Przykładowo olejek eteryczny lub ocet odstraszą mrówki. Przyczyni się do tego także zasadzenie lawendy, majeranku czy cynamonu.
Dziury w trawniku po pędrakach i opuchlakach
O małych dziurkach na trawniku świadczyć może obecność pędraków i opuchlaków. Opuchlaki czynią wielkie szkody, jednak można je wytępić za pomocą preparatów na opuchlaki. Pędraki oprócz żerowania pod ziemią, żerują także na powierzchni trawnika. Ich larwy i robaki lubią tam przebywać. Tak czy inaczej czynią wielkie spustoszenie. Możemy je usunąć używając przeznaczonych do tego celu preparatów.
Dziury w trawniku po gryzoniach
Grasujące w naszym ogrodzie lub na działce gryzonie (nornice, karczowniki, myszy polne), lubią tworzyć na powierzchni trawnika kopczyki. Możemy jednak podjąć próbę pozbycia się ich za pomocą naturalnych metod. Jedną z nich jest zasianie lub posadzenie roślin, które wydzielają bardzo intensywne zapachy. Należą do nich nostrzyk, wilczomlecz, czosnek i korona cesarska. Mogą to być także fragmenty roślin, jak choćby gałązki żywotnika czy liście orzecha włoskiego. Po umieszczeniu ich w norach, powinniśmy po niedługim czasie, cieszyć się widokiem braku gryzoni. Jeśli jednak powyższe sposoby zawiodą, to wówczas musimy zastosować inne konkretne środki i preparaty na gryzonie. Mogą to być odstraszacz solarny, trutki na nornice oraz pasta do zwalczania gryzoni. Ich działanie jest natychmiastowe i niesamowicie skuteczne, dlatego mamy gwarancję, że gryzonie znikną na długo z naszych działek i ogrodów.
Dziury i dołki w trawniku po psie
Pamiętajmy, że nasi pupile, w tym przypadku, psy, również lubią kopać dołki. Leży to po prostu w ich naturze. Poza tym psi mocz może niszczyć trawę poprzez wypalanie. Po szkodach wyrządzonych przez psy, użyjmy mieszanki tych samych nasion do wysiewania trawy co wcześniej. Na wierzch w celu utrzymania wilgoci dla nasion, nasypmy odrobinę torfu. Dla prawidłowego rozwoju mlodych roślin konieczna jest stała wilgotność, inaczej bez wody grozi im uschnięcie.
Dziury w trawniku powstałe po zimowej porze
Renowacja, a czasem nawet ratowanie trawnika często odbywa się po zimie. Zalegający śnieg w postaci pokrywy śnieżnej topnieje bardzo wolno. Dodatkowo chodząc po takiej powierzchni doprowadzamy trawę do brunatnienia. Następnie pojawiają się dziury. Możemy się ich pozbyć stosując aerację lub wertykulację. To jeden ze sposobów na ratowanie trawnika. Innym jest dosiewka trawy zza pomocą nasion lub trawy zagęszczającej. Darń zostanie uzupełniona, a nasz trawnik wróci do normalnego wyglądu.
Czym są małe kopczyki na trawie?
Czy małe kopczyki na trawie są powodem do obaw? Kopczyki mogą pojawiać się na skutek obecności kreta. Jeśli jednak nie jest to kret może być to działalność innych organizmów. Czy dżdżownice mogą tworzyć małe kopczyki na trawniku? Oczywiście, że tak. Jeżeli kopczyki są złożone z mniejszych, posklejanych grudek ziemi, to jest to oznaka działalności dżdżownic.
Odchody dżdżownic, czyli koprolity mają grudkowatą i sypką konsystencję. Są także bardzo pożyteczne. Stanowią doskonały nawóz, dzięki któremu gleba zostaje spulchniona i znakomicie przygotowana do sezonu wegetacyjnego. Zwłaszcza w tych miejscach, w których planujemy uprawy i wysiew. Widząc małe kopczyki z odchodami dżdżownic natychmiast zbierzmy je i rozsypmy na grządkach. Dlatego oprócz trawnika również i inne rośliny zyskują na tego typu nawozie.
Dżdżownice w ogrodzie to bardzo dobry znak i przykład naturalnej ingerencji. Dżdżownice doprowadzają do zróżnicowania terenu i spulchniają glebę. Te niezwykle pożyteczne stworzenia są w stanie uratować nie jeden ogród, a nawet ekosystem! Widząc w naszym ogrodzie dżdżownice, zadbajmy o to, aby zostały w nim jak najdłużej. Jak tego dokonać? Istnieją pewne konkretne sposoby, aby jak najdłużej zatrzymać u siebie dżdżownice. Oto kilka rozwiązań mających wpływ na zaproszenie ich do naszego ogrodu.
Po pierwsze, jesienią przykopmy tylko część grządek, resztę zostawmy na wiosnę, aby dżdżownice miały gdzie żyć i składać jaja. Po drugie, ograniczmy do minimum zużycie chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów. Zamiast nich stosujmy choćby gnojówkę. Po trzecie, dodajmy do gleby trochę gliny, aby zwiększyć jej przepuszczalność. Po czwarte, pozostawmy na jesień część chorych pędów i roślin jako pożywienie dla dżdżownic. Po piąte, przeprowadźmy ściółkowanie używając do tego celu trawy, słomy, chwastów, liści lub pokrzywy.
Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB