Pędraki w trawniku – jak je zwalczać? – Małe dziurki w ziemi w ogrodzie

Jak skutecznie pozbyć się pędraków z naszego ogrodu? Czy istnieją skuteczne sposoby na całkowite zwalczenie pędraków? Jeśli tak, to jakie i czy są w stanie zwalczyć pędraki raz na zawsze?
 

Pędraki – czym są i dlaczego się pojawiają?

Larwy chrząszczy, zwane potocznie pędrakami, stanowią wielkie zagrożenie dla naszych trawników i ogrodów. Żyją bowiem pod ziemią i żerują na korzeniach roślin oraz traw. Idealne dla nich warunki, w postaci odpowiedniej wilgotności, temperatury i pożywienia, sprawiły, że ich rozwój może przebiegać w niezachwiany sposób. To niezwykle inwazyjne szkodniki, które niszczą wszystko co napotkają na swojej drodze. Dlatego, jeżeli zauważymy na naszym trawniku pędraki, jest to dla ns sygnał, że nasze rośliny są w ogromnym niebezpieczeństwie. Wówczas musimy jak najszybciej zdecydować się na konkretne działania, ponieważ w innym wypadku cala nasza wcześniejsza ogrodowa praca zostanie obrócona wniwecz. Pędraki będące larwami głównie chrabąszcza majowego, wylęgają się z jaj złożonych w ziemi. Początkowo pokarmem małych larw jest martwa materia organiczna. Z czasem i wzrostem apetytu odżywiają się wspomnianymi korzeniami roślin i traw. Wtedy też ich szkodliwe działania przybierają na sile. Pędraki mają bardzo charakterystyczny wygląd. Dorosły osobnik ma około 3-4 cm długości, ciemny odwłok oraz brązowe odnóża i główkę. Zazwyczaj zwija się w podkowę. Dlatego zwracajmy uwagę na to czy na naszym trawniku nie żeruje jakaś większa populacja chrabąszczy majowych. Jeśli tak się dzieje, to niestety nie unikniemy w najbliższych latach pędraków. Jak zatem można pozbyć się ich z naszego trawnika?

Jak zwalczyć pędraki w trawniku?

Jak zapobiec pojawieniu się pędraków w trawniku? Podstawowym sposobem jest regularna i prawidłowo prowadzona pielęgnacja poprzez zastosowanie wertykulacji i aeracji. Należy do nich także dokładne wygrabienie trawnika po koszeniu, tak aby nie powstała warstwa filcu. Martwa materia to przecież idealne pożywienie dla świeżo wylęgłych pędraków. Innym sposobem na zwalczanie pędraków jest rozłożenie na trawniku czarnej folii (tak zwanej folii zaciemniającej). Umieszczenie jej na powierzchni trawnika w ciągu dnia powinno ograniczyć populację żerujących  pędraków. Poprzez zaciemnienie powierzchni larwy zaczną wychodzić z ziemi z powodu braku światła słonecznego i powietrza. Dzięki temu w ciągu kilku godzin będziemy mogli zebrać je z powierzchni, jeśli wcześniej nie zostaną zjedzone przez ptaki. Jeśli walka z pędrakami przekracza już nasze możliwości zakupmy i użyjmy odpowiedniego preparatu do ich  zwalczania. W pierwszej kolejności wybierzmy środki ekologiczne o naturalnym składzie. Powinien on odstraszyć zarówno pędraki w trawie, jak i nicienie, które poprzez jego działanie wypełzają na powierzchnię. W ten sposób ptaki mogą zyskać naturalne pożywienie będące dla nich przysmakiem. Inny preparat o naturalnym działaniu posiada w swoim składzie żywe organizmy, tak zwane pożyteczne nicienie, żywiące się tkankami pędraków i niszczące je od środka. To naturalna reakcja przyrodnicza pomiędzy organizmami. Niekiedy efekty działania środków opartych na naturalnych składnikach widoczne są już po jednym dniu od zastosowania. Preparaty tego typu należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Ponadto zwracajmy również uwagę na czas ich przechowywania. Istnieją również chemiczne środki zwalczające pędraki. Kiedy inne rozwiązania nie przynoszą efektów, wówczas jesteśmy zobligowani do wykonania oprysku tego typu preparatem. Bądźmy jednak ostrożni mając na względzie dobro innych roślin i nie przekraczajmy zalecanych dawek. Zwracajmy także uwagę na termin przydatności oraz czas, w którym preparat powinien być użytkowany. Naturalnym i ekologicznym rozwiązaniem do walki z pędrakami pozostaje zwabienie owadożernych ptaków. Zawieśmy zatem jesienią budkę lęgową z pokarmem w środku. W ten sposób sikory i szpaki pomogą nam zmniejszyć populację pędraków oraz natrętnych owadów. Warto zaznaczyć, że mimo inwazyjności i destrukcyjnej działalności pędraków, sama walka z nimi nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli będziemy pielęgnować nasz trawnik regularnie, jak również bacznie obserwować kondycję innych roślin ogrodowych, to nic groźnego się nie wydarzy. Dlatego zanim zdecydujemy się na chemiczne środki ochrony roślin, w pierwszej kolejności zastosujmy inne bardziej naturalne i ekologiczne rozwiązania.

Pędraki w trawniku – objawy żerowania

Objawy żerowania pędraków w ogrodzie i na trawniku są wyraźnie zauważalne. Przejawiają się za pomocą żółknięcia trawnika w konkretnych miejscach, darń staje się luźna, a źdźbła trawy po pewnym czasie stają się brązowe i zasychają. Powyższe objawy to bez wątpienia dowód na larwy żerujące pod ziemią. Pędraki podgryzają również korzenie drzew, krzewów i innych roślin ogrodowych. Do najczęstszych objawów żerowania pędraków w trawniku należą zżółknięcie, zbrązowienie a następnie zamieranie liści i pędów. Przy odpowiednim i regularnym nawożeniu objawy choroby mogą być niewidoczne. Wtedy natychmiast zajrzyjmy pod ziemię. Niekiedy podobne oznaki są efektem działania nicieni. Jednak są one nie do dostrzeżenia gołym okiem, więc nasze patrzenie na glebę w tym przypadku nie przyniesie żadnych efektów.

Jak powstają dziury w trawniku?

Jeżeli na naszym trawniku zaobserwujemy dziury, kopczyki czy dołki, może to świadczyć o obecności nornic, kretów lub jeży. Co mogą jednak oznaczać małe dziurki w ziemi w ogrodzie? To bez wątpienia działalność jakichś mniejszych szkodników, takich jak pędraki lub opuchlaki. To właśnie te robaki odpowiadają za małe dziurki w ziemi w ogrodzie. Warto zaznaczać, że dziury w trawniku wykonane przez pędraki są bez kopca. Tak czy inaczej pędraki w trawie sieją niesamowite zniszczenie. Kiedy pędraki przedostaną się do trawnika czy innych roślin, ich korzenie zostaną przez nie podgryzione a sadzonki mogą obumrzeć. Trawnik traci wtedy swoją kondycję i walory estetyczne.
FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB