Wraz z nadejściem wiosny budzi się do życia cała przyroda i wszystko co dookoła niej. Z zimowego letargu powstaje także nasz trawnik. Po okresie zimowym wymaga on bez wątpienia kilku konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych z naszej strony. Co w pełni zrozumiałe jest on po tym czasie zniszczony i narażony na pleśń. Dlatego konieczna jest pielęgnacja trawnika na wiosnę. Pierwsze działania w tym kierunku najlepiej podjąć na przełomie marca i kwietnia. Dzięki wykonanym przez nas zabiegom nasz trawnik w ciągu kilku tygodni pozytywnie zmieni swój wygląd i wraz z nastaniem nowego sezonu znów będzie cieszył nasze oczy.

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – krok po kroku

Aby poprzez pielęgnację trawnika na wiosnę osiągnąć zamierzone efekty i skutecznie przygotować się na nadchodzący sezon, należy zastosować kilka prostych kroków dzięki, którym nasz trawnik na wiosnę rozkwitnie na nowo.

Pielęgnacja trawnika – krok pierwszy

Po pierwsze pozbądźmy się zniszczonej i zalegającej trawy. Wspomniana sucha i pożółkła trawa sprawia, że woda nie wchłania się do gleby w prawidłowy sposób przez co utrudnia nowej trawie właściwy wzrost. Usuńmy też chwasty poprzez staranne i dokładne grabienie zniszczonych miejsc. Jeżeli nasz trawnik ma dużą powierzchnię to wówczas skorzystajmy z wertykulatora, czyli urządzenia, które pomaga oczyszczać glebę.

Pielęgnacja trawnika – krok drugi

Po drugie musimy odpowiednio napowietrzyć glebę. Kiedy gleba jest odpowiednio napowietrzona, lepiej przyswajalna jest dla niej woda, jak również składniki odżywcze. Dzięki temu zabiegowi trawie będzie łatwiej rosnąć. Aby prawidłowo napowietrzyć trawnik musimy nakłuć go na głębokości 7-10 cm choćby za pomocą wideł. Należy wbić je w pozycji pionowej poruszając zarówno w przód, jak i w tył, w celu powiększenia wykonanego wcześniej otworu. Otwory wykonujmy w odległości 10-15 cm. W celu zapewnienia prawidłowego natlenienia gleby, należy uprzednio przygotowany trawnik posypać niewielką warstwą przygotowanego specjalnie do tego celu piasku. Aeracji gleby można dokonać także za pomocą aeratora, który jest specjalnym walcem z kolcami. Jeżeli nasz trawnik poddawany jest częstej eksploatacji wykonujmy zabieg aeracji od 2 do 3 razy w ciągu roku. Działania te przyczynią się do właściwego dotlenienia gleby i poprawią ukorzenienie naszego trawnika.

Pielęgnacja trawnika – krok trzeci

Po trzecie załatajmy dziury w naszym trawniku. Jeśli na trawniku pojawiły się miejsca z ubytkami i nie rośnie na nim nowa, świeża trawa, konieczne jest spulchnienie i przekopanie gleby. W tym celu w zależności od powierzchni można użyć wideł, motyki, łopaty lub glebogryzarki. Po wykonaniu tych czynności dosiejmy trawę za pomocą mieszanki nawozu startowego oraz mieszanki nasion i ziemi. Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, że ziemia po dnaszym trawnikiem jest nazbyt twarda i nie da się jej spulchnić, konieczne jest wymieszanie gleby z piaskiem, a następnie wyrównanie całej powierzchni. Oprócz powyższych działań musimy postarać się o stałe nawożenie trawnika. Wcześniej musi on być jednak skoszony, a także pozbawiony resztek po koszeniu trawy.

Pielęgnacja trawnika – krok czwarty

Po czwarte musimy wykonać pierwsze koszenie na wiosnę. Kiedy po zimowym okresie zaobserwujemy na naszym trawniku nowe źdźbła, musimy skosić nasz trawnik. Pamiętajmy o tym, że pierwsze koszenie należy wykonać wtedy, kiedy są odpowiednie warunki pogodowe, a trawa jest sucha. Kośmy trawnik do 1/3 wysokości dobrze zaostrzonymi nożami do kosiarki, jednak nie za nisko, aby nie uszkodzić młodych, delikatnych ździebeł trawy.

Pielęgnacja trawnika – krok piąty i szósty

Po piąte, usuwajmy chwasty i kośmy nasz trawnik regularnie.

Po szóste, dbajmy o właściwe nawodnienie naszego trawnika. Trawa, która jest młoda i dopiero niedawno wyrosła musi być regularnie nawadniana. Dlatego podlewajmy nasz trawnik nie za często, ale intensywnie rozproszonym strumieniem wody. Najlepiej jest czynność tą wykonać wczesną poranną porą lub późnym popołudniem. Trawa musi mieć czas, aby przyswoić wodę zanim zapadnie noc. Kiedy trawnik jest przesuszony konieczne jest delikatne podlewanie, wraz ze stopniowo zwiększaną ilością wody z każdym kolejnym razem. Zbyt obfite podlewanie suchego trawnika może przyczynić się do jego zniszczenia.

Pielęgnacja trawnika – krok siódmy

Po siódme, usuńmy zbędny i niechciany mech. W wilgotnych miejscach na naszym trawniku, nie mających dostępu do promieni słonecznych może zadomowić się mech. Jest dla trawy szkodliwy na tyle, że hamuje jej rozwój i wzrost poprzez zabieranie jej dostarczanych składników odżywczych. Jeżeli mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją, to posypmy nasz trawnik około półcentymetrową warstwą piasku. Możemy także usunąć gałęzie z rosnących w otoczeniu trawy krzewów, aby ułatwić jej dostęp do światła. Jeśli i to nic nie zmieni, to wówczas użyjmy nawozu bogatego w żelazo lub ewentualnie odżywki do trawy, której zadaniem jest skuteczne usunięcie mchu.

Pielęgnacja trawnika – krok ósmy

Po ósme używajmy właściwych narzędzi. Istotne, aby do naszych prac ogrodowych używać odpowiednich narzędzi, czyli takich, które są dopasowane do naszej pracy i miejsca. Pracujmy wydajnie, ale mądrze. Pamiętajmy, że czas spędzony w naszych ogrodach, ogródkach czy na działkach to, oprócz pracy także przyjemność i radość z faktu przebywania na świeżym powietrzu. Jeśli mamy na względzie niedużą i w miarę równą powierzchnię do skoszenia, użyjmy kosiarki. Przy większym obszarze, który ma nieregularne kształty, jak i przeszkody konieczne jest zastosowanie podkaszarki lub mechanicznej kosy.

Pielęgnacja trawnika wiosną

Dlatego z całą pewnością warto zaangażować się w pielęgnację trawnika na wiosnę, ponieważ efekty naszej pracy mogą okazać się nad wyraz niespodziewane i oszałamiające. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu tych słów.

Warto zaznaczyć, że na każdym etapie naszych prac, czyli uwzględniając każdy z powyższych kroków, powinniśmy kierować się umiarem i rozsądkiem, żeby nie przedobrzyć w żadną ze stron.

Czas zacząć sezon ogrodowy od pięknie utrzymanego trawnika! Odkryj nasze sprawdzone wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika na wiosnę i przywróć mu blask! Sprawdź teraz, jak sprawić, by twój ogród rozbłysnął życiem! Skontaktuj się z nami pod nr +48 664 345 324