Pompa ogrodowa do wody musi być odpowiednio dobrana i dostosowana do naszego ogrodu.  Pompa ogrodowa do wody powinna znajdować się w każdym ogrodzie i w każdym domu.  Pompa ogrodowa do wody to bardzo korzystna i opłacalna inwestycja na długie lata. Pompa do podlewania ogrodu powinna być skuteczna w działaniu, ale i wydajna. Pompa ogrodowa do podlewania musi być wykorzystywana zgodnie ze swoimi funkcjami i przeznaczeniem. Pompa ogrodowa do podlewania musi cechować się ekonomicznym działaniem. Pompa ciśnieniowa do podlewania ogrodu zwana jest inaczej hydroforem. 

Dzięki pompie ciśnieniowej do podlewania ogrodu możemy precyzyjnie podlać wszystkie nasze rośliny. Pompa ciśnieniowa do podlewania ogrodu posiada różne stopnie i rodzaje podlewania. Pompy wodne ogrodowe zwane są także pompami ssącymi wirowymi. 

Jak zatem działa pompa do podlewania ogrodu?

Jej działanie opiera się na działaniu wirnika z łopatkami, które poprzez swój obrót powodują, że ciecz przepływa z części ssącej do tłocznej. Woda lub inna ciecz jest zasysana dzięki efektowi ssącemu. Można go zauważyć przy wlocie pompy, ponieważ zmniejsza się tam ciśnienie. 

Pompy wodne ogrodowe znajdują swoje zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na szerszą skalę, przemysłową. 

Aby zapobiec wysokiemu rocznemu zużyciu wody, np. na poziomie 1000 litrów na 1 m2 trawnika, warto zainwestować we własne ujęcie wody, które można wykorzystać na studnię głębinową lub studnię kręgową. Aby istniała możliwość pobierania z niej wody, konieczna jest odpowiednio dobrana pompa. Nie może to być przypadkowa czy jakakolwiek kupiona pompa do podlewania ogrodu. Decydując się na pompę ogrodową, a co za tym idzie na jej zakup, warto zwrócić uwagę na: wysokość ssania; średnicę otworu studziennego; wydajność źródła; jakość wody; wielkość instalacji nawadniającej. 

Jak sprawdzić wysokość ssania pompy do podlewania ogrodu?

Jeżeli chcemy sprawdzić wysokość ssania, musimy wiedzieć na jakiej głębokości umiejscowione jest lustro wody w studni. Wiele dostępnych na rynku modeli pomp przeznaczonych do użytku domowego są w stanie zasysać wodę z głębokości maksymalnie 8 metrów. W zależności od głębokości niezbędny jest zakup pompy hydroforowej lub pompy głębinowej. 

Istotnym parametrem jest średnica otworu studziennego. Od tego czy jest on węższy czy szerszy zależy wybór pompy. W przypadku wąskich i bardzo wąskich otworów najodpowiedniejsza jest pompa hydroforowa z wężem ssącym. Jeśli zaś otwór ma dużą średnicę, co najmniej 100 mm, należy wybrać pompę głębinową. 

Konieczne jest sprawdzenie wydajności studni. Dopiero wtedy możesz wybrać pomiędzy pompą głębinową, a pompą hydroforową. Dlatego musimy posiadać wiedzę na temat tego ile litrów wody w ciągu minuty może wydać sprawdzane źródło. Jeżeli wydajność źródła wynosi przykładowo 50 litrów na minutę, to nie musimy niepotrzebnie kupować pompy o wydajności 100 litrów na minutę.

Czy jakość wody jest ważna do podłączenia pompy ogrodowej? 

Jakość wody czerpanej ze studni możemy sprawdzić nalewając ją do przezroczystego naczynia bądź butelki i pozostawić na kilkadziesiąt minut. W ten sposób dowiemy się ile znajduje się w niej drobinek piasku. Jeżeli jest go dużo albo jeszcze więcej konieczne jest zaopatrzenie się w pompę o podwyższonej odporności na zapiaszczenie / w pompę antypiaskową. 

Ważnym kryterium przy wyborze pompy do podlewania ogrodu pozostaje również wielkość instalacji nawadniającej. Musimy też wiedzieć jak konkretnie i ostatecznie będzie wyglądał nasz system instalacji zraszającej. Przykładowo wtedy możemy określić odległość od źródła wody do najdalej położonego zraszacza. Możliwe staje się także określenie liczby wszystkich połączeń, które  stawiają opór swobodnemu przepływowi wody. 

Mając ogród o dużych rozmiarach, pamiętajmy ciśnienie na ostatnim odcinku nie było za niskie. Dlatego potrzebujemy pompy mającej jak najwyższy parametr wysokości podnoszenia. 

Rodzaje pomp ogrodowych do podlewania

Pompy do wody można podzielić na nawierzchniowe; zanurzeniowe i głębinowe; hydrofory. Ze względu na rodzaj wypompowywanej wody pompy dzielą się na te do wody czystej i na te do wody brudnej i czystej. Pompy do wody czystej przeznaczone są choćby do studni, zaś pompy do wody brudnej i czystej do zalanych piwnic. 

Wybór pompy jest zależny głównie od rodzaju zbiornika, z którego woda będzie czerpana. 

Pompy wodne ogrodowe zwane są inaczej powierzchniowymi lub nawierzchniowymi. Przydają się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Służą do nawadniania ogrodu jako część systemu nawadniającego, jak również podlewania trawnika, drzew, krzewów czy kwiatów. Pompa powierzchniowa podczas uruchomienia nie musi być zalana wodą. Dlatego też można używać jej poza studnią czy innym zbiornikiem wodnym. Działa szybko i bez zarzutu. Pompy te są także solidnej budowy i konstrukcji. Można je zatem uznawać zarówno za urządzenia stacjonarne, jak i przenośne. To niewątpliwa zaleta, ponieważ możemy łatwo ustawić pompę w każdym wybranym przez nas miejscu ogrodu bądź działki. 

Pompy ogrodowe do podlewania – wady i zalety

Wadą pompy powierzchniowej jest jej maksymalna wysokość ssania wynosząca 7-8 metrów. To sprawia, że mogą być one stosowane nie niżej niż na poziomie 6-7 metrów głębokości. W czasie pracy tej pompy kategorycznie nie może zostać obniżony poziom wody poniżej wskazanej wcześniej granicy. 

Pompy głębinowe i pompy zanurzeniowe znajdują zastosowanie wtedy, gdy trzeba wypompować wodę ze stawu czy z zalanej piwnicy lub kiedy trzeba przepompować wodę np. z beczki. Tego rodzaju pompy są bardzo przydatne dla mieszkańców terenów podmokłych i zagrożonych powodziami. Ich głównym zadaniem pozostaje jednak wypompowywanie wody z większej głębokości. 

Hydrofory są urządzeniami bardzo zaawansowanymi pod względem technologicznym. Działają całkowicie automatycznie. Kiedy jest zapotrzebowanie na wodę to pompa sama się włącza. Wykorzystuje różne źródła, aby zaopatrzyć dom w wodę. Kiedy już zdecydowaliśmy się na konkretny model pompy, uwzględnijmy rodzaj zbiornika, którego woda będzie czerpana, jak również jego głębokość. W ten sposób możemy idealnie dopasować model pompy do naszych potrzeb i oczekiwań. 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB