Kiedy powinniśmy rozpocząć porządki w ogrodzie po zimie? Czy istnieje jakiś konkretny termin na wykonanie tych prac? O czym powinniśmy pamiętać kiedy już zdecydujemy się na tego rodzaju działania?

Jak zadbać o ogród po zimie?

Wczesna wiosna to pora, w której wszelkie prace ogrodnicze i pielęgnacyjne muszą zostać rozpoczęte. Zakończenie zimy wiąże się z podjęciem konkretnych działań, które mają na celu poprawić jego wygląd i doprowadzić go do porządku. Warto zaznaczyć, że dobrze wykonana praca wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. A na jej efekty też nie będziemy musieli czekać długo.

Pierwsze prace ogrodowe po zimie powinniśmy zacząć już w marcu. W tym czasie musimy napowietrzyć, oczyścić i wygrabić trawnik. Konieczna może być także dosiewka trawy. To również początek wysiania nasion warzyw i kwiatów, jak również nawożenia roślin. Obowiązkowo musimy przekopać podłoże, ale także posadzić nowe rośliny.

Wiosna to czas bardzo intensywnych prac. Jeśli mamy oczko wodne, przeprowadźmy jego rewitalizację. W tym celu oczyśćmy je z zeschniętych liści, gałęzi oraz wszelkich zanieczyszczeń. Nie zapominajmy, że do prac odświeżających zalicza się również oczyszczenie dna naszego oczka wodnego. Dodatkowo użyjmy środków zwalczających glony, aby mieć pewność, że oczko pozbawione jest wszelkich nieproszonych organizmów.

Wykonanie porządków w ogrodzie po zimie przyczyni się także do polepszenia warunków do wzrostu i rozwoju naszych roślin. Wiosną przecież na nowo budzą się one do życia po zimowym letargu. Jeśli zastosujemy się do kilku ważnych wskazówek, to nasz ogród szybko odzyska dawny urok i blask.

Porządki w ogrodzie po zimie – o czym należy pamiętać?

Po pierwsze jeśli na okres zimowy osłanialiśmy rośliny, to prędzej czy później musimy je odsłonić. Poczekajmy jednak na lepszą pogodę, ponieważ jeśli nadal występuje zimna aura, to w dalszym ciągu może im zaszkodzić. Pamiętajmy także o tym że zbyt gorący dzień nie jest odpowiedni do odsłaniania roślin ze względu na intensywność promieni słonecznych.

Pod drugie w odniesieniu do trawnika wykonajmy szereg konkretnych prac: usuńmy tą darń, która pożółkła; oczyśćmy całe podłoże w naszym ogrodzie z nadmiaru mchu i filcu; wykonajmy aerację; jeśli trzeba dosiejmy trawę; użyjmy nawozu; zraszajmy trawnik i kośmy co w miarę regularnie.

Następnie musimy przyciąć krzewy i drzewa. Część z nich wymaga tego już w marcu i kwietniu, a inne dopiero w późniejszym okresie. W marcu i kwietniu możemy też zacząć już bardziej interesować się naszym warzywnikiem. Siejmy i sadźmy rośliny w odpowiednim czasie. Niektóre już na wiosnę, a inne dopiero w maju i czerwcu.

Nie zapominajmy o nawożeniu roślin. Podłoże bogate w nawóz zawiera cenne składniki odżywcze, tak ważne dla roślin Dlatego możemy im pomóc stosując choćby nawozy wieloskładnikowe.

Nasz wysiłek z pewnością w niedługim czasie się opłaci i przyniesie zamierzone efekty. Wszystkie wykonane przez nas prace są tak samo ważne i wszystkie mają za zadanie jeden nadrzędny cel. Jest nim uporządkowanie ogrodu po zimie.

Porządki w ogrodzie po zimie

Kiedy i w jaki sposób najlepiej wykonywać porządki w ogrodzie po zimie? Prace warto rozpocząć już w okolicach marca. W pierwszej kolejności wysprzątajmy trawnik. Pozbawmy go wyschniętych ździebeł i liści. Uprzątnijmy wszelkie śmieci i połamane gałęzie. Jeśli posiadamy taras, werandę czy patio również kompleksowo je wysprzątajmy. Wtedy będziemy mogli z dumą powiedzieć, że nasze porządki w ogrodzie po zimie w pełni się udały.

Ogród po zimie

Kondycja naszego ogrodu po zimie, co w pełni zrozumiałe, może nie stać na zbyt wysokim poziomie. Dlatego jeśli zauważmy filc, mech czy pożółkłą darń, to natychmiast się ich pozbądźmy. W następnej kolejności wykonajmy aerację gleby i ewentualnie dosiewanie trawy w przerzedzonych miejscach. Na końcu przeprowadźmy nawożenie z pomocą środków o charakterze uniwersalnym. Jak zadbać o ogród po zimie? Mówiąc najprościej, koniecznie musimy pozbyć się pozostałości po zimie. Następnie oczyśćmy grządki, rabaty oraz trawnik i przytnijmy krzewy.

Kiedy zacząć podlewać ogród po zimie?

Wraz z początkiem wiosny nie musimy podlewać trawnika regularnie. Dopiero wzrost temperatury sprawia, że nawadnianie jest niezbędne. Zbyt zwiędnięta, za sucha i przebarwiona trawa świadczy o braku wody. Podlewajmy rośliny najlepiej wcześnie rano lub dopiero o godzinie 17-18. Kiedy słońce świeci zbyt mocno, nasze podlewanie może nie być zbyt wydajne. Wtedy bowiem jedynie część wody dociera do korzeni, ponieważ pozostała wyparowuje.

Jak odświeżyć ogród po zimie?

W jaki sposób możemy odświeżyć ogród po zimie? Najlepiej zrobić to poprzez sprzątanie, oczyszczanie i pielęgnację. Połamane gałęzie, suche liście i wszelkiego rodzaju odpady muszą odejść w zapomnienie. Absolutnie obowiązkowe wygrabienie trawnika wykonajmy przy dodatniej temperaturze, kiedy mamy już pewność, że nie grozi nam żaden zalegający śnieg.

Sprzątanie ogrodu po zimie

Warto wykonać również sprzątanie ogrodu po zimie. W tym celu w pierwszej kolejności sprawdźmy stan naszego trawnika. Jeśli pojawiły się na nim ubytki dosiejmy nasiona. Starą trawę zlikwidujmy, a następnie napowietrzmy glebę. Jeśli wszystkie te działania wykonamy w pełni prawidłowo, to wraz z nastaniem kwietnia pozostanie nam tylko regularnie podlewać i kosić nasz trawnik. Jednym słowem nasze sprzątanie ogrodu po zimie będzie można uznać za wzorcowe.

Pielęgnacja ogrodu po zimie

Jednym z najważniejszych działań jakie powinniśmy wykonać jest pielęgnacja ogrodu po zimie. Sprzątamy wszelkie liście, gałęzie i inne odpady organiczne. Pielęgnację ogrodu po zimie najlepiej wykonywać wtedy, kiedy w ogrodzie nie zalega już śnieg, a temperatura jest dodatnia. Może to być już w marcu, jednak dokładny termin prac zależy od panującej wówczas pogody. Tak czy inaczej muszą to być warunki w pełni sprzyjające.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB