Wiosenne przymrozki w ogrodzie sprawiają, że musimy stosować różne metody, które pomogą nam chronić rośliny. Które z nich są najbardziej skuteczne? Jak chronić rośliny (także uprawne) przed przymrozkami?

W odniesieniu do ochrony roślin uprawnych przed przymrozkami to najbardziej sprawdzą się: opryski ochronne; okrywanie agrowłókniną; siatki antyprzymrozkowe; zamgławianie antyprzymrozkowe i zraszanie nadkoronowe.

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?

Mimo, że wiosna rozpoczyna się w marcu, to zarówno nocą, jak i porankiem możemy mieć do czynienie z przymrozkami. Niekiedy zdarzą się, że mają one miejsce jeszcze w kwietniu, a nawet w maju. W tym czasie musimy chronić rośliny ogrodowe, które wykazują się wzmożonym wzrostem. Jak zatem możemy chronić nasz kwiaty i krzewy przed niskimi temperaturami? Jednym ze sposobów na skuteczną ochronę roślin przed przymrozkami jest ich okrywanie.

Czym jest przymrozek? Przymrozek pojawia się kiedy, temperatura powietrza przy gruncie spada poniżej 0°C, zaś średnia temperatura panująca w ciągu dnia wynosi powyżej 0°C. Przymrozkowi towarzyszy przeważnie szron.

Dlatego też nie używajmy wiosną nawozów zawierających azot, ponieważ przyczynia on się zwiększania wrażliwości roślin na uszkodzenia i przymrozki. Zadbajmy również o właściwe nawilżenie roślin.

Jakim roślinom szkodzą przymrozki?

Na wiosnę rośliny zaczynają już wegetować. Nie są one jednak odporne na niskie temperatury. Dlatego przez przymrozki najbardziej cierpią pąki kwiatowe, kwiaty i zawiązki owoców. Przymrozki są w stanie uszkodzić wiele roślin, takich jak choćby: platany, magnolie, hortensje, surfinie, laurowiśnie, pelargonie,świerki i cisy. Spośród owoców najbardziej narażone są: brzoskwinie, morele, grusze, jabłonie, czereśnie, truskawki i porzeczki. Z warzyw szczególnie wrażliwe są pomidory, ogórki, dynie i papryki.

Jak ochronić rośliny przed przymrozkami

Istnieją różne metody na to jak ochronić rośliny przed przymrozkami. Bardzo istotne są warunki panujące zanim nastanie ochłodzenie. Nie powinniśmy przeprowadzać prac mających na celu ochronę roślin, ani przed zapowiadanymi przymrozkami, ani zaraz po nich. Wiele zależy także od temperatury panującej w ciągu dnia.

Sposobem na to jak ochronić rośliny przed mrozem jest ich okrywanie. To bardzo skuteczna metoda, w której możemy zastosować folię bąbelkową lub agrowłókninę. Okrywajmy nimi najlepiej całe grządki i rabaty, ale także konkretne pojedyncze rośliny. Innym rozwiązaniem, aby ochronić rośliny przed mrozem, może być rozpalanie zniczy lub ognisk w szklarniach i tunelach. W ten sposób temperatura powietrza zostanie podniesiona.

Czym tak naprawdę są przymrozki wiosenne? Charakteryzuje je znaczący wpływ na rośliny w okresie wiosennym. Zaburzają ich procesy fizjologiczne, dzięki którym funkcjonują. Przymrozki wiosenne uszkadzają również w sposób mechaniczny błony komórkowe roślin. Przymrozki wiosenne odgrywają zatem negatywną rolę w funkcjonowaniu roślin, jeśli te nie będą odpowiednio chronione.

Ochrona roślin przed mrozem i wiatrem należy do bardzo ważnych prac ogrodniczych. Szczególnie narażone na wiatr i mróz są młode rośliny i wrażliwe gatunki roślin. Jeśli chcemy ochronić rośliny przed mrozem, musimy zastosować materiały przepuszczające powietrze. Mogą to być: agrowłóknina, słomiane maty oraz gałązki świerka, jodły lub sosny. Dzięki temu zabiegowi rośliny w okresie zimowym nie utracą wody.

Najlepszymi naturalnymi materiałami do okrywania roślin są trociny, torf, kora i zrębki. Przydatne są one zwłaszcza do okrywania szczególnie wrażliwych roślin oraz rabat złożonych z bylin. Ziemia zmieszana z piaskiem świetnie sprawdzi się do kopczykowania.  Niektórzy ogrodnicy jako materiału do okrywania roślin (zwłaszcza dużych) i krzewów używają kołder lub prześcieradeł.

Czy worek foliowy chroni przed mrozem?

Mając na myśli worek foliowy uwzględniamy tunel foliowy, który jak wiadomo przypomina worek foliowy. Tunel foliowy chroni sadzonki przed przymrozkami tak samo skutecznie jak szklarnia.

Okrywanie roślin na zimę agrowłókniną

Kiedy zauważymy przymrozki w okresie między początkiem jesieni, a początkiem wiosny powinniśmy zastosować agrowłókninę. Szczególnie uwzględnijmy delikatne kwiaty i krzewy oraz pnącza na pergoli. Owińmy je zatem od podstawy do szczytu. Pamiętajmy, aby zrobić to bardzo dokładnie, a nie niedbale i be odpowiedniego zaangażowania. Okrywanie roślin na zimę agrowłókniną pomoże przetrwać im ten trudny czas.

Przymrozek po oprysku fungicydem

Fungicydy, czyli środki grzybobójcze należy stosować według ściśle określonych zasad. Przymrozek po oprysku fungicydem może doprowadzić do tego, że na roślinach pojawią się fitotoksyczne ślady po działaniu zastosowanych środków.

Jakie rośliny chronić przed mrozem?

Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się jakie rośliny chronić przed mrozem poprzez ich okrycie. Bez wątpienia zaliczają się do nich rośliny, które ze względu na swoją wrażliwość na niskie temperatury, mogą przemarznąć. Należą do nich m. in.: pierisy, laurowiśnie, hortensje, róże, różaneczniki, wrzosy, lawenda, azalie, ostrokrzewy, glicynie, hibiskusy, magnolie, rododendrony, powojniki, miliny, cedry i żywotniki. Są to również byliny, rośliny cebulowe oraz młode drzewka owocowe.

Czym najlepiej okryć rośliny przed mrozem?

Zasadniczą kwestią pozostaje zagadnienie czym najlepiej okryć rośliny przed mrozem. Wyboru możemy dokonać spośród wielu różnych materiałów. Do okrycia roślin przed mrozem najodpowiedniejsze będą: biała agrowłóknina; kora sosnowa; słoma; maty słomiane; siatka cieniująca; liście; juta i stroisz.

Czym zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami?

Kiedy zastanawiamy się czym zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami, zastosujmy okrywanie ich różnymi materiałami. To niezwykle skuteczna metoda, która chroni przed nasze rośliny przymrozkami. Jeśli chcemy ochronić zarówno grządki, rabatki, jak i konkretne rośliny, użyjmy do tego celu folii bąbelkowej lub białej agrowłókniny.

Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny?

Zasadniczą kwestią pozostaje ta przy jakiej temperaturze okrywać rośliny. Jeżeli, decydujemy się na okrywanie roślin, pamiętajmy, że w tym zakresie warto poczekać aż temperatura za oknem będzie wynosiła mniej niż -5°C. Początkowa faza przymrozków nie szkodzi bowiem roślinom aż tak bardzo niż dopiero mające nastać późniejsze, silniejsze mrozy.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB