Czym są i na czym polegają choroby grzybowe trawnika? Jak się ich pozbyć lub chociaż zniwelować?

Pośród czynników szkodzących i zagrażających naszemu trawnikowi znajdują się choroby grzybowe trawnika, a także różnego rodzaju szkodniki. Jak je skutecznie zwalczyć? Po pierwsze i najważniejsze istotna jest regularna i kompleksowa pielęgnacja trawnika. W parze wraz z nią ważną rolę odgrywa również nawożenie. Jeśli od samego początku od założenia naszego trawnika będziemy o niego dbali, to pojawienie się jakichkolwiek problemów związanych z trawnikiem drastycznie spada i jest praktycznie minimalne.

Jednym z realnych zagrożeń mogącym przysporzyć naszemu trawnikowi problemów, są różnorodne szkodniki. Należą do nich m. in. pędraki, komarnica i mrówki.

Grzyb na trawniku

Pędraki są stadium larwalnym chrząszcza i osiągają dorosłość dopiero po 4 latach. W tym czasie są w stanie wyrządzić niesamowite szkody w glebie. Osiągają dość duże rozmiary (do 4 cm), swoje życie spędzają w glebie, a ich pokarm stanowią butwiejące resztki roślin oraz korzenie. Jeżeli nasz trawnik w pewnych miejscach żółknie, darń jest luźna i odchodząca od gleby, a dodatkowo nowo zasadzone rośliny więdną, może to oznaczać obecność pędraków.

Nie łatwo jest zwalczyć pędraki, ponieważ efekty naszych działań nie są widoczne natychmiast, a dopiero po pewnym czasie. Najlepszą metodą jest prowadzona regularnie i kompleksowo pielęgnacja trawnika podczas, której wykonujemy również wertykulację, jak i aerację. Innym sposobem na zwalczenie pędraków są konkretnie przeznaczone do tego celu środki. Najpierw jednak zastosujmy preparaty ekologiczne, a dopiero jak nie przyniosą one zamierzonego efektu, wówczas sięgnijmy po środki chemiczne.

Kolejnym obok pędraków szkodnikiem, jest komarnica. Jej stadium larwalnym są koziułki. Są dość dużych rozmiarów (4 cm) Powodują one duże szkody zimą i na początku wiosny, a swoją aktywność zaczynają wykazywać początkiem września. Zjadając łodygi i korzenie traw przyczyniają się do obumarcia roślin. Można je zwalczyć za pomocą silnych środków owadobójczych. Jeżeli nie podejmiemy próby zwalczenia larw komarnicy, nasz trawnik może zostać nawet całkowicie zniszczony.

Mrówki to kolejny z najbardziej natrętnych i upierdliwych szkodników dla naszego trawnika. Tworzą na trawie małe kopce przez co w tym miejscu trawa obumiera. Dlatego obsadzajmy trawnik roślinami, których mrówki nie tolerują, takimi jak tymianek, lawenda lub nagietek. Ich gniazda i trasy można zaś posypywać sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia.

Zadzwoń pod nr 48 664 345 324 i skorzystaj z naszych sprawdzonych porad dotyczących pielęgnacji trawnika i przekształć swoją przestrzeń w oazę spokoju!

Jeżeli nasz trawnik przeżywa istną inwazję mrówek, to wówczas pozostaje nam jedynie użycie specjalistycznych preparatów. Kiedy już jesteśmy w nie zaopatrzeni, to konieczne jest zlikwidowanie samego centrum problemu, czyli królowej, która znosi jaja. Wtedy możemy wykonać oprysk, użyć granulatu lub trutki. Najskuteczniejsza jest trutka, ponieważ mrówki robotnice nie mając świadomości same przyniosą truciznę wprost do gniazda. Przy takim obrocie spraw nie musimy nawet sami szukać skutecznie centrum problemu.

Oprysk na choroby grzybowe

Kolejnym zagrożeniem dla trawy na naszej posesjichoroby grzybowe trawnika. Te najpopularniejsze to: czerwona nitkowatość, pleśń śniegowa i mech.

Czerwona nitkowatość jest bardzo powszechnie występującą chorobą grzybową trawnika. Objawia się placami brązowawej gnijącej trawy. Wtedy też spod ździebeł trawy zaczynają wystawać cienkie czerwone igły. Widoczne mogą być także niewielkie cząsteczki różowej grzybni. Czerwona nitkowatość oznacza, że w naszej glebie panuje duża wilgotność lub żyzność na niskim poziomie. Jej okresem dominacji są miesiące letnie, kiedy to panuje bardzo wysoki poziom wilgotności.

W celu pozbycia się czerwonej nitkowatości zastosujmy środek grzybobójczy. Zróbmy to po 2-3 tygodniach od wypielenia i użyźnienia trawnika.

Kolejną z najbardziej popularnych chorób grzybowych jest pleśń śniegowa. Jest ona groźna dla naszego trawnika, ponieważ tworzy na jego powierzchni biały nalot i wilgotne zgniłe plamy. Pojawia się kiedy panuje duża wilgotność, przy zalegającej pokrywie śnieżnej oraz kiedy temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera.

Sposobem na zwalczenie pleśni śniegowej jest wykonanie wertykulacji trawnika oraz dokładne wygrabienie zalegających resztek roślinnych. Dodatkowo należy glebę rozluźnić poprzez aerację trawnika i wykonać piaskowanie.

Pleśń śniegowa – jak się jej pozbyć?

W celu uniknięcia pleśni śniegowej musimy skosić darń na niską wysokość i nie chodzić po pokrywie śnieżnej, która zalega na trawniku. Warto też zlecić badanie gleby, aby wiedzieć czym i w jakich ilościach nawozić nasz trawnik.

Aeracja i wertykulacja trawnika – sposoby na choroby grzybowe?

Następną chorobą grzybową trawnika jest mech. Jego naturalne środowisko do rozwoju stanowią obszary wilgotne i zacienione. Jednym ze skuteczniejszych sposobów mających na celu zwalczenie mchu jest wertykulacja. Pozwala ona na usunięcie nadmiernej ilości filcu, który jest jedną z najważniejszych przyczyn pojawienia się mchu na trawniku. Wertykulacja to lepszy sposób niż grabienie, ponieważ grabieniem usuwamy tylko i wyłącznie martwy mech.

W tym miejscu warto wspomnieć, że istnieje jeszcze wiele innych szkodników i chorób. Dlatego najlepiej byłoby uchronić nasz trawnik przed nimi wszystkimi, a jeżeli już jakaś z nich się pojawi starajmy się ją skutecznie zwalczyć. W innym wypadku nasz trawnik może nie przetrwać. Zawsze zaczynajmy od regularnej i kompleksowej pielęgnacji trawnika! Wówczas wszelkie choroby i szkodniki będą omijać nasz trawnik szerokim łukiem i nigdy się na nim nie zadomowią.