Podstawowe i zasadnicze pytanie powinno brzmieć, czy koniczyna jest rzeczywiście jedynie chwastem? I czy każdy jej gatunek jest szkodliwy i inwazyjny dla naszego trawnika? Choć jest to roślina pastewna i dziko rosnąca, to ma także właściwości lecznicze. Jednak w powszechnej opinii jest to przede wszystkim chwast o szerokiej ekspansji. Rozprzestrzenia się bowiem bardzo łatwo i szybko, a co za tym idzie pokrywa znacznie połacie trawników i innych terenów zielonych. Wypiera trawę, przez co znacząco zmienia wygląd trawnika. A zatem jest to bez wątpienia gatunek niezwykle uciążliwy i inwazyjny. Istnieją różne i liczne gatunki koniczyny. Większość z nich ma zły wpływ na nasze trawniki. Wówczas trzeba reagować bardzo szybko.

Na całym świecie występuje około 250 gatunków koniczyny, a w Polsce blisko 20. To roślina zarówno pastewna, dziko rosnąca, jak i lecznicza. W Polsce dominują 2 odmiany koniczyny: koniczyna biała i koniczyna łąkowa (czerwona). Koniczyna znajduje zastosowanie jako pasza dla zwierząt, ale ma również właściwości, które korzystnie wpływają na skład i strukturę gleby. Z powodzeniem radzi sobie w branży zielarskiej.Trawnik z koniczyny – jak się pozbyć?

Jakie działania możemy podjąć, aby częściowo lub całkowicie pozbyć się koniczyny z naszych trawników i ogrodów? To bez wątpienia wielki i trudny do rozwiązania problem, który wymaga natychmiastowej reakcji.

Koniczyna biała nazywana jest inaczej koniczyną rozesłaną. To roślina wieloletnia, rosnąca na terenach naturalnych. Na pastwiskach oraz w warunkach polowych stanowi komponent trawy. Dzięki odporności na udeptywanie bardzo szybko regeneruje się po wypasie bydła. Koniczyna biała posiada wiele licznych i bardzo drobnych korzeni, dlatego pobieranie wody z gleby nie stanowi dla niej żadnego problemu. Bywa wysiewana wraz z trawą, ponieważ po 2-3 latach obumierając staje się dla ziemi nawozem. Roślina ta swój najlepszy rozwój przeżywa na wiosnę kiedy gleba jest wilgotna, a temperatura powietrza oscyluje w granicach kilkunastu stopni. Do dobrego wzrostu potrzebuje jedynie słonecznego miejsca, co oznacza, że nie jest zbyt wymagająca.

Koniczyna łąkowa (czerwona) występuje zarówno na łąkach, jak i polach oraz w miejskich przestrzeniach. Rosnąc w trawniku rozprzestrzenia się bardzo szybko. Najlepsze warunki to dla niej żyzna i wilgotna gleba. Okres kwitnięcia trwa od maja do września, a żeby owocować konieczne jest zapylenia krzyżowe.

Ekologiczny oprysk na koniczynę na trawniku

Koniczyna czerwona może stanowić składnik sałatek, surówek czy zup. Jest bowiem jadalna. Znajduje także zastosowanie jako pasza dla zwierząt, a ponadto leczy różne schorzenia i choroby, związane z nerkami, układem moczowym, astmą czy skórą. Dodatkowo zawierając w sobie izoflawony łagodzi menopauzę, zmniejsza potliwość, nerwowość oraz uderzenia gorąca.

Choć koniczyna ma także właściwości lecznicze i dobroczynne, to jednak znajdując się w trawniku i szybko rozprzestrzeniając się, zagłusza inne rosnące na nim rośliny. Także niestety w ogólnym rozrachunku działa tutaj i postępuje jak chwast.

W jaki sposób możemy rozpoznać koniczynę? Poprzez swoje ciemnozielone liście koniczyna łatwo wyróżnia się na tle trawy. Najlepiej zwalczać koniczynę już od samego momentu pojawienia się jej na trawniku. Inaczej rozprzestrzeni się ona prawie na całą działkę.

Czerwona koniczyna jako chwast ma około 50 cm łodygi, zaś jej korzeń może dojść nawet do 150 cm. Dodatkowo na powierzchni gleby tworzy ciasno oplatającą siatkę.

Zarówno białą, jak i czerwoną koniczynę łatwo rozpoznać. Różnią się bowiem wyglądem i wysokością łodyg, a także kolorem kwiatów. Od ich barw pochodzą przecież ich nazwy. Obie jeśli nie są skoszone na niską wysokość, natychmiast widoczne są w trawniku. Wyjątek stanowi mikrokoniczyna, która bardzo łatwo wtapia się w trawnik. Ma niewielkie wymagania, przez co może być gatunkiem wspierającym trawę. Nie musi być często podlewana i potrafi rosnąć na wielu typach gleb. Jej rozrost jest bardzo szybki i idealnie daje sobie radę w takich miejscach, które dla innych roślin stanowią nie lada problem.

Chwasty na trawniku – rodzaje

Koniczyna uszkadza rośliny, które z nią sąsiadują. Rozkrzewia się, przez co zwiększa swoją powierzchnię. Przyczynia się do obumierania innych gatunków poprzez ich stopniowe wypieranie. Wilgotna gleba, rozrost oraz dobre ukorzenienie koniczyny sprawia, że zabiera ona zasoby potrzebne do prawidłowego funkcjonowania trawie. Również rośliny rosnące w jej pobliżu zostają przez to pozbawione części składników odżywczych.

Poprzez swoją silną ekspansywność koniczyna może sprawić, że nasz trawnik nie będzie przypominał gęstego, zielonego dywanu, a jedynie kwietną łąkę.

Jeżeli chcemy zapobiec pojawianiu się koniczyny na naszym trawniku odpowiednio przygotujmy podłoże, zanim zajmiemy się wysiewem trawy. Przekopmy dokładnie glebę, a następnie użyjmy preparatów zawierających herbicydy nieselektywne. To skuteczna metoda na pozbycie się zbędnych roślin i jeśli ją zastosujemy obum ich liście i korzenie.

Koniczyna w trawie – co robić?

Jeżeli na naszym trawniku pojawiła się koniczyna może to być spowodowane kwaśną glebą. Oznacza to, że między kępami trawy występują wolne przestrzenie, przez co powstają idealne warunki dla chwastów. Razem w parze z koniczyną najczęściej na terenach zacienionych obecny jest również mech.

Bez wspomnianej wcześniej pielęgnacji nie będziemy mogli skutecznie zwalczyć koniczyny. Niezgrabione resztki trawy oraz niezbyt częste koszenie także mają wpływ na łatwe rozprzestrzenianie się koniczyny. Fioletowa koniczyna również jest chwastem, który ma właściwości silnie ekspansyjne, przez co trawa nie jest w stanie z nią walczyć.

Dlatego, aby skutecznie pozbyć się koniczyny z trawnika należy regularnie kosić trawnik, przeprowadzać wertykulację jego podłoża i odkwaszać glebę. Stosujmy nawozy, ponieważ pomogą one trawie wzmocnić się, co pozwoli na nie przebicie się koniczynie. Dlatego pielęgnacja trawnika jest niezwykle istotna. Warto używać specjalnych środków chwastobójczych.

Środki i preparaty na koniczynę w trawie – opinie

A zatem stosujmy odpowiednie środki i preparaty do oprysku, które skuteczniej, niż mechaniczne usuwanie chwastów, pozbędą się koniczyny w trawniku. Metoda ta nie jest aż tak czasochłonna, a pozwala na usuwanie mocno rozrastających się korzeni w całości. Jest zatem bardziej wydajna, ponieważ podejmowanie prób wykopywania pojedynczych roślin tworzy w trawniku dziury. Trzeba wówczas wyrównać ziemię i po raz kolejny wysiać trawę.

Pojedyncze koniczyny można zlikwidować nakładając na ich liście herbicydy nieselektywne. Dzięki szybkiemu działaniu preparaty te doprowadzają koniczynę do pełnego obumarcia wraz z jej korzeniami. Metoda ta jest skuteczna także wtedy gdy koniczyna wyrosła na chodniku czy kostce brukowej. Precyzyjnie nałożony środek doprowadzi do jej pełnego unicestwienia.

Jak możemy pozbyć się czerwonej koniczyny? Potrzebne do tego będą nam herbicydy selektywne. Następnie musimy wykonać oprysk na koniczynę w trawniku. Nie uszkadza on trawy, bo jest ona jednoliścienna, a preparat ten działa na rośliny dwuliścienne takie jak właśnie czerwona koniczyna. Po tym zabiegu konieczne jest nawiezienie ziemi i zadbanie o dobre warunki wzrostu trawy. Doprowadzi to do tego, że tam gdzie były obumarłe chwasty, trawa bardzo szybko ulegnie rozkrzewieniu i zazielenieniu. Dzięki temu nasz trawnik stanie się atrakcyjniejszy.

 Skontaktuj się z nami pod nr 664 345 324, aby odkryć nasze innowacyjne rozwiązania nawadniające.