Niwelacja terenu: jak wyrównać działkę ze spadkiem?

Zagospodarowanie działki ze spadkiem można wykonać za pomocą różnych sposobów. Istotne, aby mieć jakąś wizję, pomysł odnośnie tego co konkretnie zamierzamy wykonać na terenie naszej posesji. Czy będzie to niwelacja terenu, czyli usunięcie nadmiaru gleby czy badanie geodezyjne całej posesji. Nie podejmujmy zatem decyzji w odniesieniu do takich działań zbyt pochopnie i opierajmy się na sprawdzonych rozwiązaniach. Zagospodarowanie działki ze spadkiem jest bardzo ważnym elementem w świadomym i odpowiedzialnym planowaniu zagospodarowania przestrzeni na danym terenie lub posesji.

Niwelacja terenu – co to jest?

Zagospodarowanie działki ze spadkiem przeprowadzone w odpowiedni sposób może finalnie przysporzyć nam wiele radości z tytułu, że w praktyczny i konkretny sposób wykorzystaliśmy potencjał i możliwości danej posesji. Jak również, że umiejętnie i z pomysłem zrealizowaliśmy naszą koncepcję. Jest to bardzo ważne zagadnienie zarówno dla początkujących miłośników ogrodnictwa, jak i dla zaawansowanych użytkowników, by nie powiedzieć specjalistów, ekspertów. Aby wykonać niwelację terenu musimy użyć konkretnych i sprawdzonych w takich przypadkach metod. Dlatego w takiej sytuacji nie wahajmy się skorzystać z fachowych porad.

Musimy odpowiedzieć sobie także na różnego typu pytania dotyczące naszych przyszłych prac związanych z modernizacją danego terenu. Jak choćby, czy teren, na którym chcemy przystąpić do wykonania prac jest pochyły czy po prostu nierówny? Możemy zlecić fachowcom zbadanie terenu na naszej posesji. A może jest szansa wykonać tego typu prace bez potrzeby używania ciężkiego sprzętu?

Niwelacja terenu: jak wyrównać działkę ze spadkiem?

Niwelacja terenu ze spadkiem

Istnieją różne sposoby na wyrównanie terenu. Jednym z nich może być nawiezienie albo wywiezienie odpowiedniej ilości ziemi w celu uzupełnienia lub usunięcia nadmiernej ilości gleby. To jeden z najprostszych i najbardziej oczywistych pomysłów mających jednak szerokie zastosowanie.

Jednym ze sposobów są ogrody tarasowe. To takie przestrzenie ogrodowe, które budowane są na różnych poziomach i łączone za pomocą stopni. Ten szybki i pomysłowy sposób sprawia, że nasza działka ze spadkiem zostanie wyrównana, a my zyskamy konstrukcję przypominającą duże zielone schody. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że wyrównanie terenu obejmuje tu tylko konkretne przestrzenie, ponieważ jest to uzależnione od metrażu danej działki, a także kąta nachylenia terenu. Ogrody tarasowe mogą opierać się na kwietnikach mających powierzchnię kilku metrów kwadratowych, ale również na dużych trawnikach przeznaczonych na taras lub miejsce na grilla. Ogrody tarasowe pomagają w wyrównaniu terenów o nawet kilkumetrowych spadkach.  Jednak, aby wprowadzić w życie wspomniane rozwiązania muszą one zostać odpowiednio i wcześniej zaplanowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez problemu uprawić kwiaty czy warzywa, nawet mając w pamięci, że owy teren był wcześniej górką, bądź skarpą. Musimy pamiętać także o dolnych poziomach naszych ogrodów, dlatego miejmy na uwadze, że ich obramowania i podpory muszą być solidne. Na te partie napierają bowiem siły, na które musimy być w pełni przygotowani. Używajmy zatem płyt z betonu architektonicznego, ponieważ drewniane ogrodzenie narażone jest na spróchnienie, co może spowodować, że górne partie naszych ogrodów mogą ulec osunięciu. Dbajmy o wytrzymałość i estetykę ogrodzeń poziomów w naszych ogrodach, tak aby w przyszłości można było przeprowadzić profesjonalny system nawadniania ogrodu

Zagospodarowanie działki ze spadkiem

Można wyrównać działkę ze spadkiem także za pomocą schodów. Jak to zrobić? Wystarczy po prostu w celu osiągnięcia funkcjonalności w naszym ogrodzie zamontować schody. Są to schody wielkie, długie, składające się z obszernych stopni. To na nich można postawić różnego rodzaju dekoracje, takie jak: ozdobne donice, lampy czy świece na komary. Tego typu schody mogą przebiegać przez teren całej posesji, jak również łączyć ogrody tarasowe znajdujące się na podwyższeniu razem z wejściem do domu na dole posesji. Jeżeli szukamy trwałego i odpowiedniego materiału mającego zastosowanie na terenach pochyłych, uwzględnijmy beton architektoniczny. Dzięki jego zastosowaniu będziemy mieli gwarancję wytrzymałości oraz odporności na intensywne użytkowanie, jak również wody deszczowe, które spływają z wyższych partii terenu. Za pomocą betonowych płyt możemy zbudować także tak zwane schody lewitujące. Beton architektoniczny pozostaje tutaj kluczem do osiągnięcia końcowego efektu.

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wyrównanie działki ze spadkiem używając ciężkiego sprzętu, a także nie chcemy nawozić ziemi, wówczas zastosujmy betonowe palisady ogrodowe. Beton architektoniczny pozwala na dostępność płyt w różnorodnych wymiarach, dzięki temu możliwa jest budowa kwietników, ogrodzeń tarasów, miejsc przeznaczonych na grilla oraz ogrodzeń śmietnikowych. Używając solidnego betonu mamy pewność, że nawet konstrukcja zbudowana na pochyłym terenie stanie się w pełni stabilna. A my będziemy mogli cieszyć się solidną konstrukcją na lata.

Zapewnij swojemu ogrodowi optymalne nawodnienie i ciesz się pięknem bez wysiłku! 

FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB