Kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się w jaki sposób skutecznie pozbyć się chwastów z trawnika? Kiedy opryskiwać chwasty na trawniku i czy można to zrobić skutecznie i raz na zawsze? Jakich używać do tego metod?

Któż z nas nie marzy i pięknym i idealnie wyglądającym trawniku? To bolączka dla wielu miłośników, jak i amatorów ogrodnictwa. Istnieją jednak skuteczne sposoby na zwalczenie zbędnych roślin. Pamiętajmy jednak o tym, że kierując się konkretną metodą musimy uwzględnić wymiary naszego trawnika, środki finansowe, które chcemy przeznaczyć oraz czas, którym dysponujemy, a który chcemy wykorzystać do konkretnych prac ogrodowych. Nie zapominajmy także o stałej pielęgnacji, nawożeniu, koszeniu i odpowiednim podlewaniu naszego trawnika.

Obecność chwastów na naszym trawniku świadczy bez wątpienia o nieprawidłowym rozwoju trawy. Dzieje się tak na skutek osłabienia oraz nieodpowiednich warunków do jej rozwoju. Jeżeli występuje na nim koniczyna bądź babka pospolita może to świadczyć o niewystarczającej ilości azotu w glebie. Z tego też powodu istotna jest regularna pielęgnacja trawnika oraz jego nawożenie. Wtedy zwiększa się szansa, że chwasty w ogóle się na nim nie pojawią.

Domowe sposoby na chwasty

Chwastów można się pozbyć na kilka różnych sposobów: usunąć ręcznie; usunąć za pomocą domowych preparatów; usunąć przy użyciu ekologicznych oprysków; usunąć z użyciem herbicydów; posługując się profesjonalnymi zabiegami. Jest najbardziej czasochłonną i pochłaniającą ogromną ilość pracy metodą. Polega najczęściej na wyrywaniu chwastów wraz z ich korzeniami. Jednak niektóre z tych roślin posiadają bardzo silne i głęboko osadzone korzenie. Z tego względu warto wyrywać chwasty po podlewaniu trawnika lub po deszczu. Jedną bowiem z właściwości wody jest rozmiękczanie i rozluźnianie gleby. Wydaje się być skuteczna jedynie w przypadku niewielkich ogrodów. Można do niej użyć także specjalnych narzędzi ogrodowych takich jak, podcinarki lub wyrywacze do chwastów.

Istnieją domowe sposoby na walkę z chwastami. Tak zwane domowe preparaty służące do oprysku opierają się na własnoręcznym przygotowaniu preparatu zwykle z obecnych w naszych domach produktów. To na pewno tania opcja w porównaniu do zakupu drogich środków i preparatów. W przypadku prób pozbycia się chwastów z trawnika dominują roztwory z wykorzystaniem octu. Najlepiej wykonać go jeszcze zanim sezon się rozpocznie, kiedy chwasty nie zdążą jeszcze zakwitnąć. Z octem należy postępować jednak ostrożnie, ponieważ może on zniszczyć inne rośliny, a nie tylko trawę. Domowe sposoby na chwasty są bez wątpienia skuteczne i niezbyt kosztowne jeżeli chodzi o wkład finansowy.

Chwasty na trawniku – jak usunąć?

Kolejnym przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem są ekologiczne opryski. Wykonane na bazie octu oraz innych naturalnych substancji, jak np. Kwasy, jak choćby octwy czy wyciągi z roślin w postaci koncentratu. Muszą one rzecz jasna posiadać odpowiednie certyfikaty. Sam napis „bio” nie oznacza, że środek się na wykazie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jedną z możliwości walki z chwastami są specjalnie przeznaczone do tego celu herbicydy. Jeżeli wcześniej stosowane metody ekologiczne nie odniosły zamierzonego skutku, by nie powiedzieć, że nie powiodły się, wówczas skorzystajmy z właściwości herbicydów, czyli środków chwastobójczych. Ich działanie jest skuteczne zwłaszcza na dużych powierzchniach. Zaleca się stosować preparaty chwastobójcze w okresie intensywnego wzrostu chwastów, od wiosny do wczesnej jesieni. Oprysk należy wykonywać w pochmurny i ciepły dzień, nie w pełnym słońcu na wilgotna glebę. 3 dni przed i 3 dni po wykonaniu zabiegu nie należy kosić trawnika, aby preparat mógł skutecznie zadziałać.

Chwasty na trawniku – rodzaje

Nie stosujmy jednak do tego typu działań preparatów takich jak Roundup. Po pierwsze jest on nieselektywny, po drugie ma totalne działanie, a po trzecie niszczy właściwie wszystkie rośliny. Zawiera bowiem w swoim składzie czynną substancję – glifosat, budzącą wiele kontrowersji z powodu swojego wyniszczającego działania.

Ostatnią możliwość pozbycia się chwastów z trawnika stanowią profesjonalnie przeprowadzone zabiegi przez fachowców. Jeśli nie możesz sobie poradzić z chwastami na własną rękę, zleć regenerację swojego trawnika profesjonalnej firmie. Dzięki niej będziesz mógł cieszyć się widokiem, pięknego, zdrowego i soczystego trawnika.

W Polsce występuje wiele rodzajów i gatunków chwastów. Do najpopularniejszych i najliczniej rosnących chwastów na trawnikach należą: mniszek lekarski, trawa krabowa, koniczyna, dzika trawa, jaskier rozłogowy, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, perz właściwy, babka zwyczajna, szczaw tępolistny, szczawik zajęczy oraz wiechlina roczna. Za pomocą powyższych metod możemy podejmować wysiłki zmierzające ku unicestwieniu tych inwazyjnych i łatwo rozprzestrzeniających się gatunków.

Chcesz, aby Twój trawnik prezentował się zawsze perfekcyjnie? Poznaj nasze sprawdzone metody pielęgnacji i stwórz zieloną oazę w swoim ogrodzie! Skorzystaj z naszych porad już teraz +48 664 345 324 – kliknij pod ten numer i spraw, by Twój trawnik zachwycał każdego! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *