Kiedy powinniśmy wykonać ostatnie koszenie trawy przed zimą? Czy istnieje jakiś optymalny termin na tego typu działanie? Jak prawidłowo wykonać ostatnie koszenie przed porą zimową?

Na początek z całą pewnością musimy się zmobilizować oraz w pełni zaangażować w wykonanie założonych prac i celów. Bez takiej postawy nic nie osiągniemy, a przecież traktujemy nasz ogród, posesję czy działkę w sposób odpowiedzialny. Dlatego znajdźmy czas, zbierzmy w sobie siłę i ochotę i przejdźmy do działania. Pamiętajmy, że wygląd i kondycja naszego trawnika są uzależnione od tego czy i ile zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzamy w czasie trwania sezonu. Jeżeli staniemy na wysokości zadania to na wiosnę nasz trawnik będzie piękny i przede wszystkim zdrowy. Wówczas po jedynie drobnych zabiegach zostanie on w pełni odświeżony. A my zminimalizujemy sobie w ten sposób ilość wiosennych prac.

Ostatnie koszenie trawy przed zimą – o czym należy pamiętać?

Kompleksowe przygotowanie trawnika na zimę to jedna z podstawowych prac ogrodniczych. Jeżeli podchodzimy do naszych celów i zadań w pełni profesjonalnie, musimy zadbać, aby na wiosnę trawnik rozwijał się prawidłowo. Dlatego nie zaniedbujmy go jesienią, ponieważ później sami sobie dołożymy szeregu zbędnych i niepotrzebnych prac. Najlepszym czasem na ostatnie koszenie trawy przed zimą jest połowa października. Ewentualną możliwość stanowi także druga połowa października, a ostateczną (jeśli nie pozwoliły na to warunki pogodowe) początek listopada. W innych terminach jest już za późno na tego typu działania, ponieważ temperatura jest coraz niższa a wraz z przymrozkami pierwszy śnieg. A nam zależy przecież na tym, aby zdążyć wykonać prace zanim w ogóle się pojawi.

Kiedy wykonać ostatnie koszenie trawy?

Dlatego też do wykonania ostatniego koszenia potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe. Ważne, aby nie był to deszczowy dzień a trawa była sucha. Koszenie mokrej trawy naraża ją na bakterie i choroby. Zimą korzenie trawy mogą ulec przemarznięciu. Trawa pod śniegiem nie może być również za wysoka, ponieważ może zgnić. Ostatnie koszenie powinno odbywać się na optymalnej wysokości 40-50 mm.

Jeżeli na wyposażeniu naszej kosiarki jest również kosz, to użyjmy go, aby usunąć pokos. Nie zostawiajmy go na trawniku, ponieważ w przypadku opadów deszczu namoknie a następnie zacznie gnić. Ponadto zmieni się w tak zwany filc, który działa na trawnik niekorzystnie. Ogranicza mu dostęp do wody, składników odżywczych, a także cyrkulację powietrza. Usuńmy również liście, gałązki, szczątki owoców oraz inne szczątki organiczne. W ten sposób zaoszczędzimy sobie sporo pracy i czasu na wiosnę. Nie będziemy musieli wówczas wykonywać nic ponadto, co niezbędne.

Jaki wpływ na nasz trawnik może mieć śnieg? Niestety zarówno tak jak i lód, tylko i wyłącznie negatywny. Jeżeli śniegu jest niewiele, ale panuje bardzo wysoki mróz, wówczas korzenie trawy narażone są na przemarznięcia. Jeśli zaś jest go za dużo, to obfita pokrywa śnieżna utrudnia odpowiedni rozwój trawnika, ponieważ ogranicza mu dopływ tlenu. A bez niego trawa nie jest w stanie przetrwać tak trudnej sytuacji pogodowej.

Ostatnie koszenie trawy – z koszem czy bez?

Jesienią stosujmy nawozy bogate w potas, magnez i fosfor. Pomagają one rozrastać się korzeniom, a także przyczyniają się do wzrostu ich odporności na różne choroby. Dzięki lepszej kondycji trawa bez żadnych problemów przetrwa okres zimowy. Dlatego zarówno ostatnie koszenie, jak i nawożenie są tak ważne. Chcąc w pełni dbać o wygląd i kondycję naszego trawnika nigdy nie możemy ich pomijać w pracach ogrodniczych.

Przed zimą nie stosujmy nawozów azotowych, ponieważ naszym celem jest przygotowanie trawnika do hibernacji, a nie do nadmiernego rozrostu. Nawozy tego typu są najbardziej odpowiednie wiosną i początkiem lata. Nie zapominajmy, że mieszanki konkretnie dostosowane do każdej pory roku są istotne dla odpowiedniej pielęgnacji trawnika.

I jeszcze jedna uwaga na koniec. Traktując poważnie naszą pracę i nasz trawnik nie zapominajmy o wykonaniu ostatniej przed okresem zimowym aeracji. Napowietrzmy nasz trawnik i przygotujmy go odpowiednio na nadchodzące miesiące. Dzięki temu prztrwanie zimy nie będzie stanowić dla niego żądnego problemu.

Ostatnie koszenie trawnika – jaki sprzęt?

Po realizacji ostatniego koszenia nie zapominajmy o odpowiedniej konserwacji sprzętu na zimę. Dlatego mając na uwadze właśnie ten nadchodzący czas, zadbajmy m. in. o kosiarkę. Ten przydatny w ogrodzie sprzęt ma zawsze na swoim wyposażeniu również instrukcję według której należy postępować właśnie konkretnie na koniec sezonu. Zastosujmy się do niej a na pewno wszystkie czynności wykonamy prawidłowo.

W przypadku kosiarek spalinowych sprawy mają się trochę inaczej. Konieczne jest zabezpieczenie silnika oraz wyczyszczenie podwozia, jak również wymiana oleju i wyczyszczenie filtra powietrza. Musimy także odlać paliwo do kanistra (jeżeli jakieś zostało) oraz odłączyć i wyczyścić świecę zapłonową.

Mając już za sobą kompleksowo wykonane ostatnie koszenie, jak również przeprowadzoną konserwację sprzętu, możemy ze spokojem i optymizmem oczekiwać nadejścia wiosny. Dzięki wzorcowo przeprowadzonym przez nas pracom za kilka miesięcy nie zostaniemy niczym zaskoczeni.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Akceptowane typy załączników: jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx. Maksymalny rozmiar przesyłanych plików: 12MB